Twoja pralka odmówiła posłuszeństwa – sprawdź przyczynę

0
4290

Robisz pranie, proces przebiega bez problemu do czasu…wirowania. Pralka się zatrzymała i niestety jesteś zmuszona wykręcać ubrania ręcznie. Na wyświetlaczu pojawia kod błędu lub migocąca dioda.  Zdarzyła Ci się taka sytuacja? Zanim zadzwonisz do serwisu, sprawdź dlaczego pralka nie wiruje.

Zatkany odpływ

Najczęstszą przyczyna problemów z wirowaniem jest zatkany wąż odpływowy. Funkcja wirowania zostaje natychmiast zablokowana i woda zostaje w urządzeniu. Wpływ na taki stan rzeczy może mieć nawet niewielki przedmiot, gdyż rurka odprowadzająca jest stosunkowo cienka. Może to być moneta czy guzik. Co w takim wypadku zrobić? Aby zdiagnozować problem i ocenić, czy to wina zatkanego węża czy awaria całego układu, wystarczy odkręcić przewód i nad miską lub wiaderkiem skierować końcówkę w dół. Jeśli wypływa woda to znak, że przewód jest zatkany. Aby go udrożnić, należy odkręcić filtr i usunąć niechciany przedmiot. Zanim jednak do tego przystąpisz, konieczne jest wypuszczenie wody z bębna, inaczej woda zaleje pomieszczenie. Po usunięciu blokady z filtra, należy go przykręcić na miejsce. Jeśli jednak problem dotyczy niedrożnego układu odpływowego, wodę z bębna należy usunąć ręcznie np. kubkiem. Trzeba wylać jak najwięcej wody, gdyż to co pozostanie, wyleje się na podłogę po wyciągnięciu filtra. Warto w tym celu zabezpieczyć podłogę ścierkami. Unikniemy zalania. Filtr trzeba wyczyścić i wkręcić do pralki.

Uszkodzony pasek napędowy

Częstą przyczyną problemów z wirowaniem jest awaria paska. Jest on przeznaczony do przenoszenia napędu z silnika na oś bębna. Dzięki temu wykonuje on ruch obrotowy. Jeśli okazało się, że pralka nie wiruje z powodu paska, możesz wymienić go samodzielnie. Zanim jednak przystąpisz do wymiany, należy kupić część zamienną odpowiednią do danego modelu. Ważny jest bowiem jej profil, długość oraz liczba wypustków. Koniecznie należy odłączyć pralkę od zasilania, wymiana pod prądem zagraża życiu. Następny krok to demontaż tylnej obudowy. Naszym oczom ukaże się pas założony na oś silnika i koło pasowe. Uszkodzoną część należy delikatnie zdjąć, uważając przy tym na inne części pralki. Następnie można przystąpić do zakładania nowej części, zaczynając od osi silnika. Następnie nałożyć pas na koło pasowe i kręcić kołem do momentu, aż pasek skoczy na swoje miejsce. Po wszystkim wystarczy przykręcić obudowę i wykonać pranie testowe.

Aby pralka funkcjonowała prawidłowo, niezbędne jest jej odpowiednie użytkowanie i systematyczne czyszczenie. Na jakość prania wpływa higiena podzespołów i twardość wody. Jeśli w Twoim domu woda jest wyjątkowo twarda, stosuj odpowiednie tabletki do usuwania kamienia z pralki i jej elementów. Jeśli mimo wszystko pralka nie wiruje, skontaktuj się z serwisem.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj