Noworodek w domu: Ważne porady dla mamy

1
4815

Noworodek wywraca życie każdej rodziny do góry nogami. Dla mamy jest to jednak duże szczęście, ponieważ może przywitać na świecie swoje dziecko i wziąć czynny udział w jego rozwoju oraz wychowaniu. Ważne jest jednak to, aby wiedzieć, jak zachowywać się po przyjściu na świat dziecka. Chodzi m.in. o bliskość matki, karmienie oraz wiele innych istotnych rzeczy, dzięki którym dziecko będzie czuło się bezpieczne i kochane. Warto zadbać o jego sferę fizyczną i psychiczną.

Noworodek w domu – na czym należy skupić się w pierwszej kolejności?

W sytuacji, gdy noworodek przyjdzie na świat należy skupić się na kilku najistotniejszych czynnościach:

  • regularny kontakt matki z noworodkiem (skóra) – jedną z najważniejszych rzeczy, na jakich powinna skupić się mama jest bliski kontakt matki z własnym noworodkiem. Chodzi tutaj o kontakt typu skóra-skóra. Noworodek musi czuć bliskość swojej matki, dzięki temu na pewno nie będzie markotny i łatwiej mu się zaśnie. Skóra matki powinna za każdym razem dotykać skóry dziecka. Najlepiej, jeśli taki kontakt będzie trwał minimum 2 godziny dziennie,
  • odpowiednie karmienie (mleko matki) – w pierwszych miesiącach życia noworodek powinien być karmiony mlekiem własnej matki, ponieważ znajduje się w nim wiele składników odżywczych i pomoże mu to w optymalnym rozwoju. Mleko matki wspomaga proces rozwoju przewodu pokarmowego u maluszków. W pierwszych dobach życia noworodki potrzebują niewiele pokarmu, ale potem ta dawka powinna się regularnie zwiększać. Matki zawsze mogą poprosić o pomoc położną,
  • bezpieczeństwo i miękkie ubranka – noworodki muszą czuć się bezpiecznie, a więc nie można ich zostawiać samych, a matka zawsze musi być blisko. Warto jak najczęściej przytulać swojego malucha, a przy okazji opatulić go miękkimi ubrankami, które nie będą w stanie podrażnić jego delikatnej skóry.

Są to najważniejsze wskazówki, do których dostosować się powinna każda matka. Dzięki temu można oczywiście zadbać o odpowiednią relację matki z dzieckiem, a przy okazji o rozwój swojej pociechy.

Noworodek w domu – czas przygotować się na wiele zmian

Pojawienie się w domu noworodka niesie za sobą wiele różnych zmian, przede wszystkim reorganizację swojego życia, ale też przemeblowanie i stworzenie pokoju dziecięcego. Matki będą musiały skupiać się na noworodkach, aby zapewnić im nie tylko stały kontakt fizyczny, ale też bezpieczeństwo, które pozytywnie wpłynie na ich sferę psychiczną. Istotne jest też regularne karmienie i przewijanie noworodka, aby był spokojny i nie płakał.

1 KOMENTARZ

  1. To cudowne. Teraz, kiedy tata nie może być przy porodzie z powodu koronawirusa, dom jest 1 prawdziwym kontaktem ojca z dzieckiem. A dla mamy to nowe wyzwania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj