Kofeina Bezwodna: Co to jest i jak działa?

0
23636

Stosowanie suplementów kofeinowych nie jest dziś niczym nowym. Prawie na każdym rogu znajdują się kawiarnie, a za ladą sklepową znajdują się napoje energetyczne. Poza ciepłymi interakcjami towarzyskimi, kofeina jest najczęściej stosowana w kawiarniach w celu zwiększenia energii i czujności. Dla sportowców i innych osób korzystających z siłowni kofeina przynosi jednak jeszcze więcej korzyści. Stosowanie kofeiny bezwodnej jako suplementu przed treningiem może poprawić wydajność, wyniki i regenerację – czyniąc ją idealnym dodatkiem do każdego trybu przed treningiem.

Co to jest kofeina bezwodna?

Kofeina bezwodna jest czystą, sproszkowaną wersją kofeiny, która jest zwykle substancją krystaliczną. Bezwodny oznacza „wolny od wody”. Kofeina występuje naturalnie w wielu roślinach, ziarnach, nasionach i liściach. Zwykle jest spożywana w postaci kawy lub herbaty, ale przedostała się w postaci suplementu dla osób, które chcą dokładniej kontrolować efekty.

Kofeina bezwodna przed treningiem. Korzyści bezwodnej kofeiny

Kofeina z łatwością przekracza barierę krew-mózg, dzięki czemu jest substancją bardzo psychoaktywną. Kofeina znajduje się w mózgu i przeciwdziała andenozynie. Andenozyna jest odpowiedzialna za hamowanie aktywności układu nerwowego. Kofeina wiąże się z receptorami andenozynowymi i zasadniczo hamuje aktywność neuronalną andenozyny.

Kofeina wspomaga również epinefrynę, dopaminę i serotoninę. Ogólnie rzecz biorąc, osoby używające kofeiny mają więcej energii, więcej czujności i mniej zmęczenia.

Stosowanie suplementów przed treningiem jest skutecznym sposobem na zapewnienie, że dostaniesz odpowiednie suplementy do ciała we właściwym czasie. Sportowcy na całym świecie używają suplementów kofeinowych, aby poprawić wydajność i przyspieszyć wyniki. Najczęstszymi pozytywnymi efektami są zwiększona utrata tłuszczu i zwiększona moc.

Zwiększona utrata tłuszczu

Ponieważ kofeina zwiększa ogólną produkcję energii, ma ona pozytywny wpływ na układ metaboliczny. Ale to, jak szybko metabolizujesz kofeinę, zależy od twoich genów. Zwiększa uwalnianie tłuszczu do krwiobiegu i pomaga organizmowi spalić go szybciej. Efekty te można zwiększyć w połączeniu z wysiłkiem fizycznym, ponieważ ciało zostanie poddane działaniu w celu utraty tkanki tłuszczowej.

Dawki około 200mg lub więcej są zazwyczaj używane do utraty tłuszczu. Kofeinę można łączyć z efedryną lub synefryną w celu zwiększenia możliwości spalania tłuszczu. Efedryna jest skuteczniejsza, ale może być niebezpieczna i często trudniejsza do znalezienia niż synefryna. Bronkaid, który zawiera efedrynę, działa jako substytut, jeśli nie można znaleźć efedryny w jej czystej postaci.

Korzyści z utraty tłuszczu kofeiny są bardziej widoczne u osób z tolerancją na kofeinę. Jeśli regularnie zażywasz kofeinę, prawdopodobnie nie zobaczysz tyle korzyści spalania tłuszczu, jak ktoś, kto rzadko przyjmuje stymulant.

Wytrzymałość mięśni

Kofeina zwiększa wytrzymałość podczas ćwiczeń aerobowych, takich jak jazda na rowerze lub bieganie. Wydaje się, że jest to wynikiem zarówno zahamowania andenozyny, jak i oszczędzającego glukozę działania kofeiny na mięśnie. Kofeina, zwiększając utlenianie tłuszczu, zapobiega używaniu glukozy domięśniowej jako początkowego źródła energii, dzięki czemu zmagazynowana energia może być zarezerwowana na później.  Uważa się, że kofeina pomaga w odczuwaniu wysiłku, dzięki czemu ćwiczenia fizyczne stają się łatwiejsze.

Jedno z badań dotyczących wytrzymałości na rowerze wykazało, że 3 mg na kg masy ciała jest optymalne dla zwiększenia korzyści wytrzymałościowych. Zwiększenie dawki do 6 mg na kg masy ciała nie przyniosło dodatkowej poprawy wydajności. 3 mg na kg równa się 272 mg na osobę 200lb, około 200 mg na osobę 150lb i 340 mg na osobę 250lb.

Długotrwałą, kofeinową dawkę można zażywać od razu i wystarcza na około 6 godzin. Jednym z produktów ubocznych kofeiny jest zmniejszenie wysiłku postrzegania, który staje się synergistyczny do wytrzymałości, zwiększając korzyści.

Wytrzymałość mięśni i moc

Kofeina jest nie tylko skuteczna dla sportowców uprawiających sporty na odległość, ale jest również doskonałym narzędziem do podnoszenia ciężarów i innych aktywności beztlenowych. Badanie przeprowadzono na 18 mężczyznach, którym podawano kofeinę lub placebo przed wykonaniem testu, na klatce piersiowej lub nogach. Grupa, której podawano kofeinę, podniosła znacznie większą wagę i uzyskała większą moc w teście.

Silne działanie kofeiny obserwuje się przy większych dawkach około 500 mg. Przyczyną zwiększonej mocy wyjściowej może być zwiększona mobilizacja wapnia w mięśniach przez kofeinę.

Jednak w badaniach, w których badano stężenie kofeiny 1RM (jeden rep max), nie zaobserwowano jej wzrostu. Można założyć, że kofeina działa lepiej w przypadku wyższych zakresów reprodukcyjnych, wynoszących co najmniej 6 przedstawicieli, co może być spowodowane synergią z działaniem zwiększającym wytrzymałość kofeiny.

Szybszy powrót do normalnego stanu

Jak każdy, kto kiedykolwiek ćwiczy, wie, wykonywanie nowych ćwiczeń lub powrót po przerwie może być bolesny następnego dnia, więc szybsze wyzdrowienie ma kluczowe znaczenie. Dla doświadczonych sportowców powrót do zdrowia jest jeszcze ważniejszy, ponieważ wydarzenie lub cała kariera zawodowa może się skończyć.

Korzyści płynące z treningu + kofeina bezwodna.

Użycie kofeiny bezwodnej przed treningiem jest bardzo korzystne niezależnie od poziomu umiejętności i sportu. Dodatki kofeinowe prawdopodobnie pomogą Ci szybciej osiągnąć swoje cele. Ile należy wziąć? Badania, o których mowa powyżej, obejmowały zakres od 160 mg do 5 mg/kg masy ciała. Ponieważ można zbudować tolerancję na kofeinę, prawdopodobnie najlepiej jest zacząć od małej dawki i stopniowo podnosić ją w górę, kiedy uznasz to za stosowne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj