Oczyszczacz powietrza

1
6483

W obecnym świecie, kiedy na ulicach jeździ coraz więcej samochodów pozostawiających za sobą toksyczne spaliny, gdzie wielu ludzi ze względu na trudną sytuację finansową, używa różnych surowców do palenia w piecu ogrzewania centralnego, aby przetrwać jakoś zimę (paląc nawet śmieci)… życie zwłaszcza w dużych miastach, staje się coraz bardziej uciążliwe. Jak chce się przewietrzyć mieszkanie – często okazuje się, że otwierając okna, wpuszczamy do niego skażone powietrze. Trudno jest utrzymać dobre samopoczucie i zdrowie w miejscach, gdzie podstawa naszego bytu (powietrze) jest zanieczyszczona. Dlatego konieczne jest poszukiwanie rozwiązań, które mogą nam w tym pomóc.

Oczyszczacz powietrza? – Co to jest i jak działa?

W ostatnich latach pojawiły się na rynku urządzenia różnych marek w postaci oczyszczaczy powietrza. Jak sama nazwa wskazuje, ich zadaniem jest filtrowanie powietrza w pomieszczeniu, w którym je postawimy i usuwanie z niego zanieczyszczeń.
Oczyszczacz powietrza działa w ten sposób, że zasysa powietrze z pomieszczenia, w którym się znajduje, przepuszcza je przez specjalny filtr i szkodliwe dla człowieka zanieczyszczenia zostają usunięte, a w pokoju (w pomieszczeniu) możemy delektować się czystym powietrzem.

W zależności od modelu zakupionego urządzenia, może ono usuwać z powietrza pyły zawieszone, a czasem dodatkowo lotne związki organiczne (np. niekorzystne dla człowieka zapachy) – jeśli to urządzenie ma również wbudowany filtr węglowy.

Czy oczyszczacz powietrza, również nawilża powietrze?

Niekoniecznie, aczkolwiek w niektórych przypadkach jest to możliwe. Ogólnie istnieją dwa takie główne typy oczyszczaczy:

  • urządzenia z filtrem HEPA, które filtrują powietrze w sposób mechaniczny
  • urządzenia z filtrem wodnym

Ten pierwszy rodzaj oczyszczacza nie nawilża powietrza. W drugim przypadku tak, ponieważ zanieczyszczone powietrze, które trafia do urządzenia, ma kontakt z wodą, w której osadzają się zanieczyszczenia i wydmuchiwane (oczyszczone) powietrze, jest już odpowiednio nawilżone. Natomiast warto zastanowić się, czy akurat ten typ urządzenia będzie odpowiedni dla nas, ponieważ np. lekarze (pulmonolodzy) odradzają jego używania – tzn. chodzi tutaj głównie o to, że jeśli nie zadba się o czystość urządzenia, to można sobie uczynić większą szkodę, niż zyskać korzyści, ponieważ w oczyszczaczach wodnych, lubią rozwijać się grzyby i drobnoustroje. Także jeśli mamy na to czas, aby dbać o higienę urządzenia, to nie ma problemu – gorzej jeśli jesteśmy na przykład zapracowani i nie mamy czasu, aby nad tym myśleć i robić to systematycznie – to wtedy zapewne lepiej sprawdzi się oczyszczacz powietrza z filtrem HEPA.

Na co zwracać uwagę wybierając oczyszczacz powietrza?

Jedna kwestia została poruszona już powyżej – czyli z jakim filtrem wybierzemy sobie urządzenie. Zdecydowanie warto zwrócić na to uwagę. Natomiast takim kluczowym elementem jest też to, jak dużą powierzchnię pokoju, całego mieszkania, domu… mamy do oczyszczenia – a raczej powietrza w tych pomieszczeniach. Czy to urządzenie ma oczyszczać tylko jeden pokój, czy całe mieszkanie?
Droższe oczyszczacze powietrza z reguły mają większe filtry, niż te tanie urządzenia, więc są wstanie oczyszczać znacznie większą ilość powietrza, ale warto mieć też świadomość tego, że takie urządzenie ustawiamy w jednym miejscu w danym pomieszczeniu, więc siłą rzeczy – najszybciej zostanie oczyszczone powietrze najbliżej urządzenia oraz w tym pomieszczeniu, w którym się znajduje, natomiast w pozostałych pomieszczeniach nastąpi to dużo później.

Tak więc warto zastanowić się tutaj – jeśli mamy np. mieszkanie powyżej 50 metrów kwadratowych, to warto albo kupić droższe (z większym filtrem) urządzenie, albo kupić kilka tańszych i rozmieścić je w różnych pomieszczeniach, co spowoduje, że szybciej powietrze w całym mieszkaniu zostanie oczyszczone.

Czy filtr oczyszczacza trzeba czyścić?

To jest podstawa, aby oczyszczacze powietrza działały dla nas korzystnie. To znaczy jeśli chodzi o urządzenia z filtrem wodnym, to wodę należy wymieniać regularnie, jak najczęściej, aby nie rozwijały się w niej grzyby i drobnoustroje. Natomiast jeśli mówimy o oczyszczaczach mechanicznych, to filtry trzeba regularnie wymieniać. Krąży taki mit, że filtry HEPA da się umyć i nie trzeba ich wymieniać. Zdecydowanie lepiej jest wystrzegać się takiego działania, ponieważ pyły z zatrutego powietrza, wnikają tak mocno w filtr, że nie jest to możliwe, aby w 100% oczyścić go przy pomocy wody. Dlatego najrozsądniejszym rozwiązaniem jest po prostu regularna wymiana filtra na nowy.

1 KOMENTARZ

  1. Fajne są klimatyzatory z wbudowanymi oczyszczaczami. Sam mam taki i bardzo polecam, nie zajmuje nic miejsca, bo mieści się w powieszonej na ścianie klimatyzacji. Powietrze jest zawsze czyste, latem to ulga dla alergików, a zimą ochrona przed smogiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj