Stłuczenie nadgarstka — rozpoznanie i leczenie

0
389

Stłuczenie nadgarstka to jeden z najpowszechniejszych urazów. Może do niego dojść nawet po niepozornym upadku czy mocniejszym uderzeniu. Zastanawiasz się, czym objawia się taka kontuzja nadgarstka i jak odróżnić ją od złamania? Chcesz wiedzieć, jak wgląda leczenie w takiej sytuacji? Wyjaśniamy.

Stłuczenie — co to za uraz nadgarstka?

Zacznijmy od wyjaśnienia samego terminu „stłuczenie”. Używa się go w odniesieniu do urazów, które wywołały zamknięte obrażenia tkanek miękkich. Znaczy to, że wszystkie zmiany, do których doszło, zachodzą „pod skórą”, a na zewnątrz widoczne jest np. jedynie zasinienie czy krwiak [1].

Do stłuczenia dochodzi najczęściej na skutek uderzenia. Inne typy zamkniętego obrażenia tkanek miękkich to ich naciągnięcie. Może się pojawić np., kiedy podczas upadku nadgarstek zostanie odgięty, a w efekcie dojdzie do naderwania lub przerwania torebki stawowej, więzadła, a nawet mięśni czy ścięgien [1].

Stłuczenie nadgarstka — objawy: jak je odróżnić od złamania czy zwichnięcia?

Kiedy wystąpi stłuczenie nadgarstka, objawy są dość charakterystyczne. Mogą się pojawić przede wszystkim:

  • ból nadgarstka o różnej sile natężenia, zależnie od tego, jak duże nastąpiło uszkodzenie;
  • obrzęk w obrębie nadgarstka;
  • ograniczenie ruchomości w tym obszarze [2].

Dodatkowo mogą się pojawić krwiak czy zasinienie w miejscu, w którym wystąpił uraz[1].

Stłuczenie nadgarstka a inne urazy: na czym polega różnica?

Stłuczenie to nie jedyny uraz, którego mógł doświadczyć Twój nadgarstek.

Mogło dojść również np. do złamania kości łódeczkowatej [3]. Sposobem na zweryfikowanie, który uraz wystąpił, jest wykonanie RTG. To badanie pozwala niezawodnie określić, czy doszło do pęknięcia lub innego uszkodzenia kości nadgarstka. Dlatego nie należy ignorować tego urazu – źle leczone złamanie może prowadzić do powstania stawu rzekomego, co przekłada się na konieczność wykonania operacji[3].

Stłuczenie nie jest też tym samym co zwichnięcie. W tej drugiej sytuacji dochodzi do przemieszczenia się końców kości poza fizjologiczne położenie. Następuje to w sytuacji, gdy siła uderzenia podczas urazu nadgarstka przekracza wytrzymałość torebki stawowej oraz więzadeł, które ją otaczają. Zwichnięcie nadgarstka wymaga jego nastawienia.

Aby mieć pewność, z którym typem urazu nadgarstka masz do czynienia, zgłoś się do lekarza, zwłaszcza jeśli silny ból czy obrzęk utrzymują się przez dłuższy czas.

Stłuczony nadgarstek — leczenie

Co możesz zrobić, jeżeli Twój nadgarstek jest stłuczony? Jak sobie poradzić z kontuzją tego typu? W takiej sytuacji stosuje się leczenie zachowawcze, nastawione na łagodzenie objawów. Tkanki miękkie w tym obszarze muszą się stopniowo zregenerować, aby powrócić do pełnej sprawności.

W tym okresie warto:

  • złagodzić ból w nadgarstkach, np. podając preparat miejscowy zawierający lek przeciwbólowy i przeciwzapalny z grupy NLPZ, najczęściej diklofenak;
  • schłodzić obszar, np. przy pomocy lodu (po uprzednim owinięciu go w materiał, aby nie miał bezpośredniego kontaktu ze skórą) — może to pomóc złagodzić obrzęk nadgarstka i zniwelować stan zapalny[4].

W niektórych przypadkach nadgarstek może wymagać dodatkowej stabilizacji, a po ustaniu ostrych objawów — rehabilitacji, którą wykona fizjoterapeuta. O tym musi jednak zadecydować specjalista po przeprowadzeniu diagnostyki.

Ile trwają dolegliwości bólowe przy urazie nadgarstka?

To, jak długo trwa ból nadgarstka i jaki jest intensywny, zależy od wielu czynników. Znaczenie mają m.in. stopień uszkodzenia stawu i innych tkanek w tym obszarze czy indywidualne uwarunkowania organizmu [4].

Jeżeli jednak dostrzeżesz, że ból i obrzęk nie maleją oraz pojawiają się dodatkowe niepokojące objawy, warto jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Tylko diagnostyka obrazowa i konsultacja z ekspertem, np. ortopedą, da odpowiedź na pytanie o to, jakiego urazu doznał Twój nadgarstek i jakie leczenie jest wymagane. Nie ryzykuj, aby nie narażać się na powikłania.

Przygotowane w ramach płatnej promocji marki Diky

Bibliografia:

[1] Sułko J., Zamknięte obrażenia tkanek miękkich, Medycyna Praktyczna, dostęp online (29.04.2023) https://www.mp.pl/pacjent/ortopedia/choroby-urazy/165546,zamkniete-obrazenia-tkanek-miekkich

[2] Budek Z. i inni, Bóle nadgarstka w aspekcie treningu strzeleckiego, Strzelectwo sportowe, 8, 2011.

[3] Wojtkowski j. i wsp., Urazy sportowe dzieci i młodzieży, dostęp online (29.04.2023): https://ppm.umb.edu.pl/info/article/UMBf35a6290f6164eb5a1bae22f6154f339/

[4] Wordliczek J. i in., Uśmierzanie bólu pourazowego, Anestezjologia i Ratownictwo, 13, 2019.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj