7 Szybkich wskazówek, jak nauczyć się pływać

1
14584

Nigdy nie jest za późno na naukę pływania. Jeśli nigdy nie miałeś okazji jako dziecko, z łatwością nauczysz się pływania jako osoba dorosła. Początkowo przebywanie w wodzie może wydawać się dziwne, nieznane, a nawet nieco niepokojące. Z czasem jednak się zaklimatyzujesz, zyskując pewność siebie, którą być może wcześniej uważałeś za niewyobrażalną.

Kiedy już nauczysz się pływać, będziesz mógł cieszyć się różnymi korzyściami. Na przykład pływanie jest doskonałą formą ćwiczeń fizycznych. To również relaksujące; może złagodzić stres i uspokoić nerwy. A jeśli czujesz się pewnie, 15 minut w wodzie może wystarczyć, aby poprawić swoje samopoczucie.

Rozpoczęcie pracy jest łatwe. Przeczytaj siedem prostych wskazówek, jak nauczyć się pływać w dorosłym życiu.

1 – Rozpoczęcie w płytkiej końcówce basenu.

Jeśli spędzasz w nim niewiele czasu, naturalną rzeczą jest zatajanie strachu przed wodą. Jednym ze sposobów na przezwyciężenie tego strachu jest rozpoczęcie w płytkiej części basenu. Tam będziesz mógł stać w wodzie, obniżając się w zależności od poziomu komfortu. Ćwicz wstrzymując oddech, gdy głowa znajduje się pod powierzchnią, wiesz, że możesz wznieść się na powietrze, kiedy tylko zechcesz.

2 – Kup okulary do pływania

O wiele łatwiej jest widzieć pod wodą, jeśli nosi się okulary. Dodatkowo okulary sprawiają, że pływanie jest wygodniejsze, ponieważ zapobiegają przedostawaniu się wody do oczu. Widoczność, gdy głowa jest pod powierzchnią, sprawi, że nauka pływania stanie się przyjemniejsza.

3 – Spędzaj dużo czasu w wodzie

Zdobycie pewności siebie i zostanie biegłym pływakiem wymaga spędzenia wystarczającej ilości czasu w wodzie. Im więcej czasu spędzasz, tym bardziej czujesz się komfortowo i tym lepiej będziesz pływać.

Zdajemy sobie sprawę, że trudno jest poświęcić czas na regularne korzystanie z basenu. Ale tylko w ten sposób można nauczyć się pływać. Pamiętaj, że nie musisz ćwiczyć codziennie. Wystarczy raz w tygodniu. Pomiędzy sesjami może upłynąć ponad tydzień, a postępy w tym zakresie mogą być trudne.

Nasz nowoczesny kryty basen jest otwarty przez cały rok, więc nigdy nie będziesz szukał miejsca do ćwiczeń.

4 – komfortowe kąpanie z głową w wodzie

Jednym z największych wyzwań dla dorosłych, którzy uczą się pływać, jest trzymanie głowy w wodzie. Może to być nieprzyjemne. U niektórych może nawet wywoływać lekki niepokój.

Z wyjątkiem stylu grzbietowego, każdy styl wymaga, aby twarz znajdowała się pod wodą przez znaczną część czasu. Przyzwyczajenie się do tego uczucia jest ważną częścią nauki pływania.

Wzrastanie komfortu jest kwestią praktyki. Oto kilka pomysłów:

  • Rób ćwiczenia w płytkiej wodzie.
  • Ćwicz wstrzymując oddech i nie otwierając oczu (pomogą okulary ochronne).
  • Wstrzymując  oddech, rąk używaj do poruszania się pod wodą.
  • Im więcej ćwiczysz, tym bardziej czujesz się komfortowo.

5 – Uczyć się indywidualnych mechanizmów dowolnego stylu.

Doświadczeni pływacy przygotowują freestyle’owy styl. W rzeczywistości jednak styl ten składa się z kilku form, które współpracują ze sobą w celu zapewnienia płynnego i wydajnego ruchu przez wodę.

Kiedy uczysz się pływać w dorosłym życiu, nie myśl o freestylu jako o pojedynczym ruchu. Zamiast tego, pomyśl o tym jako o serii pociągnięć, z których każdy wymaga uwagi. Skoncentruj się na pozycji nadgarstków, gdy ręce wejdą do wody. Skup się na położeniu łokci i przedramion, gdy ręce przesuwają się z góry na biodra. Zwróć uwagę na przechylenie się ciała, odbicie łopatki i sposób wydychania, gdy głowa skręca w dół w wodzie.

Swobodny styl jest łatwy, gdy już się go poćwiczy. Ważne jest jednak opanowanie wszystkich ruchów, które składają się na styl.

6 – Rozważ zastosowanie płetw

Podczas nauki freestylu pomocne jest poruszanie się po wodzie. W tym celu, szczególnie na początku, płetwy mogą być przydatne. Umożliwiają one ruch do przodu, który jest potrzebny do nauki indywidualnej mechaniki ruchu.

Czy stosujesz płetwy? Być może nigdy ich nie zdejmujesz. Ale to przydatne narzędzie, gdy dopiero zaczynasz się uczyć pływać.

7 – Zapisz się na lekcje pływania.

Jeśli jesteś zainteresowany nauką pływania w wieku dorosłym, zaleca się, abyś pobierał lekcje od kogoś z doświadczeniem. W ten sposób od samego początku poznasz prawidłową technikę pływania. Unikniesz również złych nawyków, które będą hamować Twój postęp.

Instruktorzy  mają wieloletnie doświadczenie w nauce pływania zarówno dorosłych jak i dzieci. Wielu z nich pływało konkurencyjnie, doskonaląc po drodze swoją technikę. Jako część naszego profesjonalnego personelu, szkolą teraz innych, dając im narzędzia, których potrzebują, aby cieszyć się kąpielą przez resztę życia.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj