Czy warto wykonać w swoim domu antresolę

0
8978
wejście na antresolę
źródło: Polskie Wnętrza

Antresola może budzić różne skojarzenia, jednak nie ulega wątpliwości, że to bardzo sprytny sposób na uzyskanie dodatkowej przestrzeni. Może być miejscem, w którym urodzimy kącik zabaw dla dziecka lub urządzimy sypialnię czy niewielkie biuro. To sprawdzony sposób na ukrycie bałaganu, który nie rzuca się w oczy.

Zalety wnętrz z antresolą

Ten praktyczny element najczęściej jest zbudowany w wysokich pomieszczeniach. Aby poruszanie się było wygodne, wysokość antresoli powinna wynosić minimum 2 m. Jeśli jednak nie ma takiej możliwości, niska antresola może również być dobrym miejscem na garderobę. Ten element zabudowy często kojarzy się ze starym budownictwem, ponieważ kamienice mają w sobie potencjał, który pozwala na ich wykonanie. Coraz częściej jednak w projektach domów jednorodzinnych możemy spotkać antresole. To szansa na uzyskanie ciekawych efektów przestrzennych. Brak wyraźnej granicy między pomieszczeniem na dole i na górze sprawia, że te obszary niejako się ze sobą łączą. Warto zainspirować się dostępnymi projektami domów, aby przekonać się, że wnętrze z antresolą ma wiele zalet. To trafiony wybór dla osób, które lubią nietendencyjne rozwiązania. Salon połączony z kuchnią można oglądać z góry, a to co przysłonięte zawsze jest nieco intrygujące. Otwarte schody z balustradą to dobre miejsce na umieszczenie kwiatów.

Bezpieczeństwo konstrukcji

Jeśli chodzi o konstrukcję antresoli, to powinna być ona przede wszystkim bezpieczna. Najczęściej jest zakotwiczona w ścianach nośnych albo wsparta na stropie. Jest też możliwość, aby powiązać ją z konstrukcją dachową. Obecność balustrady jest niezastąpiona, ponieważ zabezpiecza przed upadkiem, co jest ważne, szczególnie jeśli w domu są małe dzieci. Najbardziej optymalna grubość podłogi w antresoli to około 20 cm. Jeśli całość będzie wykonana w jednym stylu, uzyskamy efekt harmonii i wyrafinowanej estetyki. Czasami ogrzewanie pomieszczeń z antresolą może być nieco problemowe. Ciepłe powietrze unosi się przecież do góry, dlatego należy przemyśleć jak rozmieścić grzejniki. Z praktyki wynika, że w domach z antresolą sprawdza się ogrzewanie podłogowe, ponieważ źródło ciepła jest umieszczone na dole, więc będzie stopniowo unosiło się w kierunku antresoli, nie generując zbyt wysokiej temperatury pod sufitem. Duże znaczenie ma również oświetlenie. Wpływa ono na nasze samopoczucie, dlatego warto zastanowić się w jaki sposób je ulokować, aby było praktyczne. Jeśli antresola będzie pełniła rolę sypialni to wystarczy niewielka lampka nocna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj