Czy prostatektomia radykalna wpływa na potencję?

0
273

Rak prostaty nie musi być wyrokiem. Przy szybkim rozpoznaniu i podjęciu leczenia szanse na wyzdrowienie są bardzo wysokie, a dzięki nowoczesnym metodom zabiegowym udaje się zminimalizować ryzyko wystąpienia powikłań.

Czym jest prostatektomia radykalna?

Prostatektomią radykalną nazywa się zabieg całkowitego usunięcia prostaty razem z pęcherzykami nasiennymi. Po wycięciu prostaty dochodzi do zespolenia pęcherza moczowego z cewką moczową. Usunięcie gruczołu krokowego jest obecnie jedną z najskuteczniejszych metod leczenia raka prostaty, choć oczywiście nie każdy pacjent będzie się do takiego zabiegu kwalifikował – najczęściej operację przeprowadza się u mężczyzn, których prognozowana długość życia wynosi co najmniej dziesięć lat, a nowotwór obejmuje wyłącznie prostatę i nie dał do tej pory przerzutów.

Usunięcie gruczołu krokowego za zaburzenia erekcji

Głównym skutkiem ubocznym po radykalnej prostatektomii są zaburzenia wzwodu. Problemów z erekcją doświadcza większość mężczyzn, którzy poddali się temu zabiegowi, ale u sporej części erekcja wraca w ciągu około dwóch lat od operacji, w czym bardzo pomaga odpowiednio prowadzona rehabilitacja. Zdarza się jednak, że mężczyzna nie odzyskuje już pełnej sprawności seksualnej i nie jest w stanie osiągnąć pełnego wzwodu – wynika to zazwyczaj z uszkodzenia nerwów podczas operacji.

Jak można zmniejszyć ryzyko powikłań po prostatektomii radykalnej?

Zaburzenia erekcji nie są niczym przyjemnym, to jednak nie znaczy, że powinno się z tego powodu rezygnować z zabiegu, który często ratuje życie. Ryzyko można zmniejszyć, jeśli zamiast klasycznej operacji zostanie wykonany nowoczesny, mało inwazyjny zabieg z użyciem robota medycznego. Szpital Mazovia przeprowadza prostatektomię radykalną właśnie w taki sposób, dzięki czemu operacja trwa krócej, pacjent traci mniej krwi i nie doświadcza tak rozległej traumatyzacji tkanek jak przy tradycyjnej metodzie.

Robot medyczny operuje bardzo precyzyjnie, dlatego rzadziej zdarzają się powikłania i większa liczba pacjentów zachowuje szanse na utrzymanie potencji. Pobyt w szpitalu skraca się do około tygodnia, dolegliwości bólowe są mniejsze, prócz tego pacjent szybciej wraca do prawidłowego trzymania moczu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj