Jaki kominek do domu wybrać? Oto 5 wskazówek

0
727

Kominek do domu to praktyczny i dający dużo ciepła element wyposażenia. Można go umiejscowić w salonie, przytulnej sypialni lub też restauracji, lub hotelu. W sprzedaży jest mnóstwo rodzaju kominków, które różnią się rozmiarami, kształtami i sposobem działania. Jednym z popularniejszych wersji tego sprzętu jest wkład kominkowy w formie szklanej kasety z drzwiczkami, które można dowolnie otwierać i zamykać. Czy taki kominek to najlepszy wybór? Jaki kominek wybrać? Oto praktyczne wskazówki.

Jak wybrać kominek ogrzewający każde pomieszczenie w domu?

Zróżnicowane rodzaje kominków mają za zadanie spełniać odmienne funkcje. Przykładowo wkład kominkowy w kształcie kasety z drzwiczkami szklanymi to doskonała wybór dla inwestorów poszukujących kominka, który umożliwi ogrzanie całego domu. Tego rodzaju sprzęt instalowany jest w dowolnym pomieszczeniu, a następnie montuje się przewody mające za zadanie równomiernie rozprowadzać gorące powietrze po każdym zakątku domu.

Wskazówka:

Istnieją także kominki z tzw. płaszczem wodnym. W tej wersji ogrzewanie budynku odbywa się przy użyciu klasycznych kaloryferów, które podłącza się do opalanego drewnem kominka. Gorąca woda wpływająca do grzejników jest źródłem ogrzewania wszystkich pomieszczeń.

Jak dobrać moc kominka?

Moc wkładu kominkowego, czyli tzw. moc kominka musi być kompatybilna z wielkością pomieszczenia. Kupując kasetę, wybierz więc rozmiar dobrany do potrzeb. Zbyt duży kominek będzie mało ekonomiczny – zbyt mały nie spełni swojej funkcji.  Oto prosty wzór na moc kominka:

D = V x G x Dt (W)

Przy czym:

D – strata ciepła;

V – kubatura budynku podawana w m3;

G – współczynnik przenikalności cieplnej w W/ °C/m3;

Dt – różnica temperatur: wewnętrznej i zewnętrznej.

Kominek praktyczny i estetyczny

Kupując kominek, należy sugerować się dwoma czynnikami, czyli jego parametrami technicznymi oraz wyglądem. Kominek jest bowiem nie tylko praktycznym źródłem ciepła, ale także ozdobą każdego domu. Pamiętaj więc, aby wybrać jak najlepiej prezentujący się model oraz zadbać o estetyczną oprawę. Do wykończenia kominka można użyć efektownych grafitów, marmurów oraz klasycznych i tradycyjnych cegieł. Wybór należy do Ciebie!

Ciekawostka:

Na rynku dostępne są także tzw. Bio kominki, jednak nie służą one do ogrzewania domu. Ich funkcja jest czysto dekoracyjna.

Co dokładnie wziąć pod uwagę wybierając kominek do domu?

Jeśli chcesz mieć ze swojego kominka jak największy pożytek, weź pod uwagę kwestie takie jak:

  • Czy ma być on głównym źródłem ciepła w domu?
  • Ile miejsca możesz przeznaczyć na kasetę kominkową?
  • Czy chcesz podłączyć kominek do kaloryferów?
  • Czy chcesz mieć kominek z szybką, czy też bez?

Czy każdy kominek trzeba czyścić?

Ważną sprawą podczas wyboru kominka jest świadomość tego, iż wybierając model ze szklanymi drzwiczkami – należy przykładać dużą wagę do tego, aby regularnie czyścić szkło. W innym wypadku będzie ono czarne od sadzy, a płomień tlącego się drewna nie będzie widoczny dla oka. Dla porównania model kominka bez szybki, naturalnie nie wymaga takich zabiegów, jednak również należy regularnie usuwać popiół.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj