Sauna infrared – czy wiesz, czym wyróżnia się od pozostałych?

0
834

Terapeutyczne działanie wysokich temperatur, jakie uzyskiwane jest w saunie, znane było już w starożytności. Te prymitywne niegdyś pomieszczenia służące saunowaniu, z czasem przekształciły się w coraz to bardziej zaawansowane komory. Sauna sucha, mokra czy parowa są powszechnie znane. Prawdziwym przełomem w leczeniu ciepłem jest jednak korzystanie z sauny na podczerwień, która działa na zupełnie innych zasadach. Taki zabieg ciepłoleczniczy oddziałuje nawet na głębokie struktury organizmu. Jak działa? O tym poniższy artykuł.

Czym wyróżnia się sauna na podczerwień?

Sauna infrared wykorzystuje dobroczynne działanie promieni podczerwonych, które od wielu lat stosowane są podczas zabiegów fizykoterapeutycznych między innymi w leczeniu:
  • stanów wzmożonego napięcia mięśniowego,
  • nerwobólów,
  • zwyrodnień stawów,
  • zespołów bólowych kręgosłupa;

Dzięki emisji fal podczerwieni możliwe jest rozgrzanie struktur mięśni i stawów na głębokość nawet 5 centymetrów, a dzięki temu uzyskanie rozluźnienia, regeneracji, należytego odżywienia i ukrwienia.

Sauna infrared wyglądem przypomina saunę fińską, która wyłożona jest specjalnie do tego przeznaczonym drewnem. To, co wyróżnia ją jednak od pozostałych, to fakt, że w niej nagrzaniu nie ulega powietrze, a jedynie ciało człowieka, dzięki czemu temperatura samego pomieszczenia nie jest zbyt wysoka i nie ma efektu duszności.

Jak wygląda poprawnie przeprowadzona wizyta w saunie infrared?

Przygotowanie do zabiegu ciepłem w saunie na podczerwień powinno obejmować przede wszystkim dokładne uprzednie umycie i osuszenie ciała. Do pomieszczenia można wziąć ze sobą jedynie ręcznik, dlatego wszelkie przedmioty takie jak:
  • zegarek,
  • telefon komórkowy,
  • biżuteria,
  • obuwie,

powinny zostać na czas saunowania zostawione w szafce przed wejściem lub w skrytce.

Nie należy korzystać z sauny infrared tuż po obfitym posiłku ani na czczo. Sama wizyta wewnątrz łaźni trwa 30 minut w wygodnej pozycji (siedzącej lub leżącej). Nie jest konieczne wprowadzanie przerw w trakcie zabiegu, ale po jego zakończeniu należy uzupełnić płyny i udać się na krótki wypoczynek w pozycji leżącej na około 20 minut. To pozwoli organizmowi w pełni zregenerować siły. Z tego typu sauny można korzystać do trzech razy w tygodniu.

Jakie są zalety korzystania z sauny na podczerwień?

Bezsprzeczną zaletą sauny infrared, jest możliwość przebywania w niej przy otwartych lub uchylonych drzwiach. Dzięki temu korzystać z niej mogą również osoby cierpiące na klaustrofobie. Dodatkowym atutem jest temperatura wnętrza, która nie przekracza 60 stopni Celsjusza. Pozwala to włączyć do saunowania zarówno osoby starsze, jak i dzieci, o ile nie występują u nich dodatkowe przeciwwskazania. Kolejną zaletą jest rozgrzewanie głębokich elementów stawowych i mięśni, które nie są w stanie uzyskać żadne inne sauny. Co ważne, dzięki emisji podczerwieni organizm o wiele bardziej się poci, co umożliwia nie tylko pozbycie się nadmiaru wody z organizmu, zmniejszenia poziomu tkanki tłuszczowej, ale również usunięcia szkodliwych toksyn.
Należy pamiętać, że zarówno do zabiegów w saunie na podczerwień, jak i innych wykorzystujących oddziaływanie ciepłem na organizm, istnieje szereg przeciwwskazań. Z tego powodu w przypadku wątpliwości co do możliwości skorzystania z sauny, należy poradzić się lekarza pierwszego kontaktu lub fizjoterapeuty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj