Czyściwo włókninowe do zastosowań przemysłowych

0
7458
Czyściwo przemysłowe

Czyściwo włókninowe, inaczej bawełniane – jest wykonane ze zużytych tekstyliów bawełnianych lub bawełnianych z niewielką domieszką poliestru. Jest to produkt wykorzystywany między innymi w przemyśle wytwórczym, w motoryzacji, w opiece zdrowotnej i w gastronomii.

Jak powstaje czyściwo przemysłowe

Czyściwo bawełniane powstaje poprzez sprasowanie pociętych i rozdrobnionych tkanin np. ze zużytej odzieży lub pościeli. Do jego produkcji mogą być wykorzystane między innymi: trykot, flanela, tetra wraz z niewielką domieszką tkanin syntetycznych. Tekstylia te są precyzyjnie segregowane pod względem składu i koloru. Po wstępnej segregacji, z tkanin tych są usuwane wszelkie dodatki – guziki, zamki i zatrzaski, tak, aby wykonane z nich czyściwo nie rysowało powierzchni. Zostają one poddane praniu i dezynfekcji w specjalistycznych pralniach chemicznych. Po sprasowaniu przycinane są do rozmiarów 40x40cm lub 50x50cm i pakowane w brykiety.

Jakość czyściwa włókninowego

Czyściwo włókninowe może być wykonywane z tkanin białych lub barwionych. Producenci oferują czyściwo białe, jasne i kolorowe.  Czyściwo białe jest najbardziej wartościowe, ponieważ nie posiada chemicznych barwników, mogących wchodzić w reakcje ze środkami do jego nasączania lub ze substancjami, które chcemy nim usunąć. Natomiast czyściwo jasne i kolorowe nadaje się do oczyszczania powierzchni, na których nie zastosowano środków chemicznych. Czyściwo czysto bawełniane jest najlepsze jakościowo, ze względu na to, że ma największe zdolności absorpcyjne    i nie rysuje oczyszczanej powierzchni.

Zadania czyściwa

Do głównych zastosowań czyściwa zaliczamy: czyszczenie, wycieranie, polerowanie i cele higieniczne (wycieranie rąk). W zależności od potrzeb użytkownika, czyściwa używamy na sucho, nasączonego specjalnymi substancjami (np. rozpuszczalnikiem), z czystą wodą lub   z detergentami. Za jego pomocą możemy usunąć: smary, kleje, lakiery, farby, chłodziwa, opiłki metalowe, pył, kurz, substancje spożywcze, płyny ustrojowe itp.

Podział czyściwa

Czyściwo bawełniane dzielimy na:

 • wielozadaniowe – jest to produkt o zwiększonej grubości i porowatej powierzchni, o bardzo wysokim stopniu chłonności. Może być ono używane np. w przemyśle i usługach.
 • specjalistyczne – do delikatnych powierzchni, np. szklanych, nie pylące, wyjątkowo chłonne, o dziurkowanej powierzchni. Znajduje zastosowanie między innymi w laboratoriach czy w zakładach optycznych.
 • nasączane – produkt nasączony specjalnym roztworem, ułatwiającym usuwanie różnych substancji. Stosuje się je np. w służbie zdrowia, w firmach sprzątających, w zakładach gastronomicznych.

Zalety czyściwa bawełnianego

 • wykonane z materiałów naturalnych, co przekłada się na jego chłonność.
 • produkt o dużej wytrzymałości
 • jest miękkie, więc nie rysuje czyszczonych powierzchni
 • dobrze wchłania płyny
 • materiał jednorazowego użytku, nie wymaga oczyszczania, więc nie generuje dodatkowych kosztów dla firm
 • odzyskiwane z materiałów wtórnych, przez co wpływa korzystnie na środowisko naturalne
 • usprawnia pracę w zakładach usługowych np. warsztatach samochodowych, ślusarniach czy tokarniach
 • bardziej higieniczne niż produkty wielorazowego użytku

Na rynku istnieje wiele firm specjalizujących się w produkcji czyściwa bawełnianego, jedną z nich jest AVATEX. Firmy te oferują różne rodzaje czyściwa – w zależności od potrzeb i wymagań jego nabywców.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj