5 zastosowań siatki ochronnej w codziennym życiu

0
4058

Zabezpieczenie balkonu, basenu, schodów, ochrona niektórych upraw i hodowli, ogrodzenie… Polietylenowa lub polipropylenowa siatka ochronna to uniwersalny i ekonomiczny zarazem produkt, który znajduje na co dzień bardzo wiele zastosowań, rozwiązując niekiedy nawet poważne problemy. Do czego przydają się takie siatki?

Siatki tego typu powszechnie stosuje się w budownictwie i w sporcie. W pierwszym przypadku to zazwyczaj siatka ochronna na rusztowanie bądź siatki chroniące elewacje, w drugim natomiast między innymi piłkochwyty. Siatki ochronne niezbędne są jednak również w codziennym życiu…

Siatka ochronna na balkon… przy niesfornych zwierzakach

Najczęstszym domowym zastosowaniem siatek jest założenie na balkonie siatki ochronnej dla kota. To proste i jednocześnie skuteczne zabezpieczenie zapobiegające ucieczkom zwierzaka oraz nieszczęśliwym wypadkom. Rozwiązanie doskonale sprawdza się zresztą nie tylko w przypadku kotów, ale także wszystkich innych zwierząt domowych – zwłaszcza tych niewielkich, które mogłyby wypaść przez balkon. Siatka ochronna w tej roli zabezpiecza też oczywiście małe dzieci, jak również przechodniów przed wyrzucanymi (celowo lub przypadkowo) przez malucha przedmiotami. Dodatkowo łatwiej utrzymać powierzchnię balkonu w czystości, bo dzięki siatce ptaki nie mają szansy go zabrudzić.

Siatka ochronna na balkon (lub na taras czy po prostu zamontowana w oknie) musi być elastyczna, mało nasiąkliwa i odporna na różne warunki pogodowe oraz trwała, by wytrzymać spotkanie z zębami i pazurami kota lub psa. Polietylen odpowiada tym wymaganiom. Warto pamiętać także, że im mniejsze oczka siatki, tym lepsze zabezpieczenie się uzyskuje, bo siatka zatrzymuje tym mniejsze przedmioty i chroni tym mniejsze zwierzaki przebywające na balkonie. Odpowiednio dobrany kolor sprawia, że jest ona niemalże niewidoczna, a prawidłowe zamontowanie (bez szczelin oraz zbyt luźnych lub za mocnych naciągów) gwarantuje skuteczność i długą przydatność produktu.

Siatka ochronna na drzewa… gdy przy domu są czereśnie 

Siatka ochronna na drzewka owocowe przydaje się nie tylko właścicielowi dużego sadu, ale także każdemu, u kogo przy domu rośnie choćby jedna wiśnia czy czereśnia. Drzewa i krzewy owocowe wymagają bowiem ochrony przed ptakami (szpakami, wróblami drozdami), które uwielbiają podjadać owoce prosto z drzewa. Siatka ochronna załatwia sprawę. Nie niszczy rośliny, nie obciąża zbytnio gałęzi, nie ogranicza dostępu do światła słonecznego, za to chroni przed wiatrem i uniemożliwia zjadanie/niszczenie owoców.

Siatki ochronne na czereśnie, wiśnie czy inne drzewka owocowe powinny być dość gęste i najlepiej w kolorze zielonym, aby idealnie wtopić się w otoczenie. Tego typu siatki ochronne na ptaki nie działają odstraszająco czy stresująco i nie krzywdzą w żaden inny sposób zwierząt – wyłącznie zabezpieczają owoce.

Siatka ochronna na ogrodzenie… aby uszczelnić „płot”

Czasami pojawia się konieczność szybkiego i/lub prowizorycznego uszczelnienia ogrodzenia, aby na teren posesji przez zbyt oddalone od siebie sztachety płotu nie przedostawały się na przykład nieproszone zwierzęta z zewnątrz, ale także po to, by zwierzęta domowe nie wychodziły poza posesję. Można to zrobić przy pomocy polietylenowej lub polipropylenowej siatki ochronnej na ogrodzenie. Produktem tego typu można również wygrodzić w swoim ogrodzie bezpieczne miejsce do zabawy dla małego dziecka.

Wybierając nienasiąkliwą i odporną na promienie UV siatkę ochronną do tego celu, przystosowaną do użytkowania na zewnątrz, można być pewnym, że wytrzyma ona przynajmniej kilka sezonów.

Siatka ochronna na basen ogrodowy… dla bezpieczeństwa dzieci

Będąc szczęśliwym posiadaczem przydomowego basenu i… małych dzieci, należy bezwzględnie zadbać o ich bezpieczeństwo. Aby zapobiec przypadkowemu wpadnięciu malucha do wody i uniknąć nieszczęścia, wystarczy zabezpieczyć zbiornik siatką ochronną. Niewielki wydatek, niewiele pracy, a może uratować zdrowie i życie dziecka. Siatkę rozpina się nad powierzchnią wody w taki sposób, by była ona dość mocno napięta i by cała tafla była nią przykryta.

Siatka ochronna na basen powinna być – rzecz jasna – wodoodporna, by nie nasiąkać wodą. Nie musi być gęsta, jeśli jednak ma ona pełnić także inną funkcję – na przykład zatrzymywać to, co może zanieczyszczać wodę w basenie – spadające liście, gałęzie i tym podobne, jej oka nie powinny być zbyt duże.

Siatka ochronna na schody… by seniorzy poczuli się pewniej

W przypadku, gdy poręcze i balustrady w piętrowym domu nie spełniają swojego zadania i trzeba dodatkowych zabezpieczeń, aby korzystające z nich osoby starsze albo małe dzieci czuły się pewnie, warto sięgnąć po siatkę ochronną na schody. Nic i nikt nie zaklinuje się pomiędzy szczeblami ani tamtędy nie spadnie ze schodów.

W tej sytuacji gęsta, trwała siatka polietylenowa doskonale spełnia swoje zadanie. Można ją zastosować zarówno w środku, jak i na zewnątrz, jeśli i tam są jakieś stopnie do pokonania.

Poznaj producenta siatek ochronnych: https://sieci-siatki.pl/siatki-ochronne/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj