Jedzenie dla szczególnie wymagających

0
4248

Nowy członek rodziny to prawdziwa radość, ale też wielkie zobowiązanie. Trzeba odpowiednio zatroszczyć się o szczeniaka, zapewnić mu miejsce do odpoczynku, przygotować zabawki i akcesoria na przykład na spacer, a przede wszystkim zastanowić się, jakie posiłki maluchowi podawać. Karma dla szczeniaka jest bowiem inwestycją na całe życie psa, jest budowaniem nawyków, które będą procentować i które sprawią, że będzie zdrowy, będzie miał ładną sierść i świetną kondycję.

Jaka karma dla szczeniaka?

Dobra karma dla szczeniaka będzie odpowiadać na indywidualne potrzeby młodego psa. A są one zdecydowanie większe niż u dorosłych zwierząt, ponieważ uwzględniają szybkie tempo wzrostu, dynamiczny rozwój. Należy również wziąć pod uwagę rasę i indywidualnie preferencje. Oczywiście sposób karmienia będzie uzależniony też od wieku maluszka.

Karma dla szczeniaka do 3 tygodnia życia to mleko matki lub preparaty mlekozastępcze. W przypadku osieroconych młodych takie zabiegi mogą być szczególnie trudne, ponieważ nie zawsze udaje się znaleźć karmiącą sukę, która nie odrzuci obcego szczeniaka. Rozwiązaniem są gotowe preparaty mleko zastępcze, które można kupić u weterynarza oraz w sklepach. Taka karma zawiera odpowiednie proporcje białka, węglowodanów i tłuszczy oraz jest w stanie zapewnić prawidłowy rozwój.

Starsze szczenięta pomiędzy 3 a 6-8 tygodniem życia mają rozszerzaną dietę. Poza preparatami mlekozastępczymi warto zachęcać do jedzenia z miski, choć pierwsze próby mogą być dość nieporadne. Wiele osób decyduje się na podawanie namoczonej suchej karmy dla szczeniaka lub podanie mokrej. Konieczne jest to, by była ona przeznaczona do żywienia młodych psów. Z czasem częściej maluch będzie sięgał do miski, odruch ssania będzie zanikać, a także pojawi się lekcja hierarchizacji przy jedzeniu.

Jedzenie dopasowane do potrzeb

Wielu opiekunów zastanawia się jak często powinna być podawana karma dla szczeniaka. Warto kierować się zaleceniami zamieszczonymi na etykiecie produktu. Maluchy powinny najczęściej być żywione 4-5 razy dziennie, by z czasem zredukować ilość posiłków do 2 podań. Ten aspekt jest też zależny od rasy. Niektóre takie jak labrador czy golden są szybko rosnące, więc ich zapotrzebowanie energetyczne jest zdecydowanie większe niż u psów małych.

Na rynku dominuje sucha karma dla szczeniaka. To wygodna pełnoporcjowa opcja, która wymaga również podawania wody. Poza tym producenci oferują również pokarmy półwilgotne, które zawierają około 20% wody i w związku z tym mają krótszy termin przydatności do spożycia. Karma dla szczeniaka mokra dostępna jest w puszkach czy w saszetkach. Jest mniej kaloryczna, ale psy zdecydowanie chętniej po nią sięgają. Występuje w takich postaciach jak pasztet, kawałki w galarecie lub w sosie. Widać, że w ofercie producentów bez problemu znajdzie się idealna karma dla szczeniaka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj