Dlaczego warto czytać książki?

0
4935

Czytanie bardzo rozwija wyobraźnię. To właśnie książki i komiksy pozwalają przeżyć niezwykłe przygody lub odwiedzić niezwykłe miejsca. Warto zatem znaleźć swój ulubiony gatunek, bohatera lub autora. Szczególną pozycję w księgarniach internetowych i stacjonarnych zajmują książki dla dzieci.

Komiksy – dlaczego warto je czytać?

Książki i komiksy towarzyszą praktycznie każdemu z nas. Prawdopodobnie mało kto wie, że za podstawę komiksu można uznać pismo hieroglificzne jeszcze z okresu starożytności. Samo słowo komiks pochodzi z angielskiego słowa comic, oznaczającego coś humorystycznego, w połączeniu ze słowem strip wskazujący na paskowy układ obrazków Prawdziwy rozwój komiksów przypada na wiek XX, a konkretnie na lata 30. To właśnie wtedy powstały w Stanach Zjednoczonych pierwsze opowieści o superbohaterach. Bardzo popularne stały się komiksy o tematyce kryminalnej. W Polsce szczyt popularności komiksów przypada na lata 50. XX wieku. Pojawiały się wtedy pierwsze polskie produkcje zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Dzisiaj popularność komiksów wzrasta, głównie za sprawą kinematografii, która chętnie czerpie wątki z opowieści o super bohaterach. Coraz więcej osób poszukuje kolekcjonerskich wydań, które mogą być naprawdę bardzo drogie. Komiksy to bardzo dobry sposób, by zachęcić dzieci do czytania. Po formatach z mniejszą ilością tekstów nastolatkowie chętnie sięgają po książki różnych autorów. Warto zatem kupić kilka komiksów np. jako prezent na urodziny lub pod choinkę.

Jak zaszczepić miłość do książek wśród dzieci?

Statystyki pokazują, że dzieci niechętnie sięgają po książki. Warto zatem już od najmłodszych lat zaszczepić w nich miłość do słowa pisanego. Rodzice mogą rozpocząć przygodę z książkami poprzez podarowanie swoim pociechom najlepszych dzieł z przygodowej tematyki. Literatura bardzo pobudza wyobraźnię i rozwija słownictwo. Sprawia, że dzieci nie mają problemów z nauką i zapamiętywaniem faktów. To właśnie za pomocą książek można przezwyciężyć nudę. Często po przeczytaniu jednej książki dzieci znajdują swoje hobby bądź wielką pasję. Dlatego tak ważną rolę odgrywa znalezienie ciekawych pozycji. Obecnie w księgarniach internetowych i stacjonarnych można znaleźć bardzo różne pozycje. Dla najmłodszych idealna będzie tematyka przygodowa. Starsi nastolatkowie chętnie sięgają po biografię ulubionych aktorów lub piosenkarzy. Dużą popularnością cieszą się książki z gatunki fantsy. Przygody czarodziejów zawsze pobudzały wyobraźnię młodych ludzi.

Różnorodność gatunkowa wśród książek

Nie tylko dzieci mają w czym wybierać. Również dla dorosłych znajdą się przeróżne pozycje. Oprócz kryminałów, horrorów, biografii, romansów, można sięgnąć po niezwykle interesującą literaturę faktu, opisujące wydarzenia historyczne, jakie miały miejsce na przestrzeni wieków. Dla miłośników książek obyczajowych pozwalających rozwinąć się duchowo znajdą się bardzo różnorodne tematy. Taka różnorodność gatunkowa sprawia, że każdy znajdzie tematykę idealnie dopasowaną do własnych upodobań. Książki uczą, bawią, rozśmieszają i wzruszają do łez. To właśnie za sprawą fikcji dorosła osoba może znowu poczuć się jak dziecko lub przeżyć przygodę, o której zawsze marzyła. Książki są także idealnym prezentem dla ukochanej osoby. Wystarczy wybrać ulubionego autora ukochanej osoby i napisać osobistą dedykację. Taki gest na pewno doceni każdy miłośnik książek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj