Na co zwracać uwagę przy zakupie auta używanego?

0
3332

Współcześnie posiadanie własnego samochodu jest czymś podstawowym i oczywistym. Dawno już minęły czasy, kiedy to auto było przywilejem wyłącznie najbogatszych – obecnie standardem jest posiadanie jednego, a nawet dwóch pojazdów na jedno gospodarstwo domowe. Nie oznacza to jednak, że każdy posiada nowe auta, wprost z salonu. W świecie motoryzacji od zawsze kwitnie rynek wtórny – zakup auta używanego nie jest jednak czymś łatwym. Łatwo natknąć się na oszustów, którzy chcą wcisnąć klientom produkt o niskiej jakości w standardowej cenie. Jak się nie nadziać i kupić używane auto, które będzie spełniało nasze oczekiwania, a przede wszystkim będzie warte swojej ceny?

Gdzie szukać używanych aut?

Idealnym sposobem na zakup używanego auta jest nabycie go od znajomego. Tak naprawdę jednak taką możliwość mamy stosunkowo rzadko. Pierwszym naszym krokiem przy chęci zakupu auta jest zwykle skorzystanie z portali internetowych. Są one wygodne i pozwalają nam znaleźć dokładnie takie auto, jakie nas interesuje. Jako że jest ono prezentowane wyłącznie w formie opisu i zdjęć, nie możemy w pełni określić jego stanu. O ile zatem jest to dobre miejsce na początkowe poszukiwania, zawsze szukajmy aut znajdujących się niedaleko nas. Umawiajmy się na ich obejrzenie, by zaoszczędzić sobie kłopotów.

Co powinniśmy sprawdzić?

Jeżeli zdecydowaliśmy się na szukanie auta w Internecie, zwróćmy uwagę na spójność informacji z opisu. Jeżeli coś w aucie było wymieniane, powinno być to dla nas alarmujące i wywoływać chęć sprawdzenia przyczyn wymiany. Często już po samych zdjęciach jesteśmy w stanie określić, czy auto jest powypadkowe – a jest to bardzo często zatajany element opisu.

Diabeł tkwi w szczegółach – to na nie zwróćmy uwagę w pierwszej kolejności. Popatrzmy między innymi na stan foteli, gałkę zmiany biegów (wyślizgana i błyszcząca może sugerować duży przebieg), kierownicę i inne. Podejdźmy do wszystkiego w sposób logiczny – jeżeli na przykład auto pochodzi z Niemiec, musimy zdawać sobie sprawę, że mieszkańcy tego kraju zazwyczaj nie oszczędzają samochodów, przebywając nimi potężne dystanse. Nie musi być to pewnik i w naszym przypadku, ale warto mieć to na uwadze.

Podsumowanie

Zakup auta używanego nie musi wiązać się z ogromnym stresem i niepewnością – wszystko zależy od tego, jaką wiedzę w temacie posiadamy. Pamiętajmy, aby kupić je od kogoś zaufanego, a jeśli nie mamy takiej możliwości – by sprawdzić wszystko dokładnie tuż przed jego zakupem. Miejmy świadomość tego, że wygląd nie zawsze świadczy o sprawności technicznej – ta z kolei jest czymś absolutnie najważniejszym, bo mającym wpływ na nasze bezpieczeństwo na drodze.

Więcej na stronie: https://motoweb.com.pl/jak-wybrac-dobry-skup-aut/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj