W co ubierać noworodka w szpitalu?

0
7704

Ubiór nowonarodzonego dziecka jeszcze przed wyjściem ze szpitala to naprawdę trudny orzech do zgryzienia. Szczególnie w przypadku pierwszego dziecka, gdy młoda mama nie ma jeszcze doświadczenia, pojawiają się wątpliwości. Lista wyprawkowa jest zazwyczaj długa, ale co sprawdzi się w rzeczywistości? Spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie!

Nowo narodzone dziecko przeżywa swoisty szok. W łonie matki było mu ciepło i przytulnie, a nagle ten komfort zostaje przerwany. Aby ułatwić maluszkowi dostosowanie się do panujących warunków, konieczne jest natychmiastowe owinięcie dziecka ciepłym, miłym w dotyku kocykiem. Pozwoli to na uniknięcie wychłodzenia i utrzymanie optymalnej temperatury ciała.

Jak ubierać noworodka?

Istnieje jedna podstawowa zasada określająca ściśle sposób ubioru małego dziecka. Mówi ona, że niemowlę powinno mieć zawsze o jedną warstwę ubrań więcej na sobie, niż dorosły. Jeżeli więc poród odbywa się latem, my mamy na sobie krótki rękaw, dziecko powinno mieć na sobie bluzkę z długim rękawkiem i kocyk. Nie bójmy się przy tym, że dziecku będzie zbyt gorąco – odczucie zimna i ciepła u dziecka diametralnie różni się od tego samego odczucia u nas.

Niezbędna czapeczka

Dziecko, szczególnie po kąpaniu, powinno mieć na główce czapeczkę niemowlęcą. Najlepszym wyborem polecanym zresztą również przez szpitale, są czapeczki bez wiązania. Są one bezpieczniejsze, nie uwierają, nie drażnią maluszka. Ważne jest także, by dziecko posiadało grubszą czapeczkę, którą użyjemy w momencie wyjścia do domu.

Odpowiedni materiał

Wybierając wygodne ubranka dla noworodka, czy to do szpitala czy już na później, zawsze zwracajmy uwagę na materiał, z jakiego są one wykonane. Ważne, by była to naturalna bawełna bez żadnych sztucznych domieszek, które mogłyby powodować reakcje alergiczne na delikatnej skórze maluszka.

Startowym zestawem, który powinno mieć zapewnione każde niemowlę, jest kaftanik lub body, śpioszki, skarpetki, czapeczka i ciepły kocyk do otulenia się. Taka wyprawka w zupełności wystarczy dla zapewnienia pełnego komfortu maluszka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj