Jaką pralkę wybrać?

0
3229
pralka

Wybór pralki to nie takie proste zadanie. Na rynku można znaleźć bardzo dużo różnych modeli, które różnią się od siebie różnymi dodatkowymi opcjami i parametrami. Aby być zadowolonym z zakupu, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na kilka kwestii.

O czym pamiętać przy wyborze pralki?

Producenci pralek oferują bardzo dużo różnych rozwiązań. Różnią się one od siebie sposobem ładowania i ilością ciekawych, dodatkowych funkcji. Osoby zainteresowane zakupem zastanawiają się, które urządzenie będzie lepsze. Analizując konkretne oferty, pojawia się wiele dodatkowych pytań i wątpliwości.

Najważniejsze kwestie, na które trzeba zwrócić uwagę, wybierając pralkę

Specjaliści twierdzą, że zanim zabierzemy się za przeglądanie konkretnych ofert i wybieranie najlepszego modelu pralki, warto po prostu sprecyzować swoje oczekiwania.

Jednym z najważniejszych elementów pralki, na który trzeba zwrócić uwagę podczas zakupów jest wsad. Jego wielkość zależy od tego ile osób mieszka w domu i będzie korzystać z pralki. W sprzedaży są modele o pojemności od dwóch do nawet dwunastu litrów. Nie warto wybierać większego modeli, jeśli nie ma takich wymagań ponieważ i tak nie uda nam się w pełni wykorzystać jego potencjału. Kolejną ważną kwestią jest klasa energetyczna. Tak jak w innych sprzętach AGD, producent musi określić klasę energetyczną pralki na specjalnej etykiecie. Warto pamiętać, że im wyższa klasa tym wyższa cena urządzenia.

Nie każdy wie, że duże znaczenie ma także efektowność prania. Zgodnie z unijnymi zasadami każde urządzenie musi mieć określoną efektywność odwirowania i prania. Skala jest 9 stopniowa. Jak łatwo się domyślić, im wyższa efektywność, tym pralka może usunąć bardziej uporczywy brud. Wiele osób bagatelizuje tak ważną kwestię jak kultura pracy. Oznacza to hałas, który urządzenie generuje. Nowsze i droższe modele mogą pracować praktycznie bezgłośnie. Są one też bardziej przyjazne i komfortowe dla otoczenia. Warto zwrócić na to uwagę przy zakupie.

Rodzaje pralek

W sklepach można przede wszystkim znaleźć różne pralki automatyczne. Jednak wbrew pozorom nadal możliwe jest nabycie pralki wirnikowej. Te dwa rodzaje bardzo się od siebie różnią i mają zarówno swoich zwolenników jak i przeciwników.

Pralka wirnikowa jest dostępna w bardzo niskich i atrakcyjnych cenach. Charakteryzuje się ona także dużo większą trwałością niż pralka automatyczna. Kolejną jej zaletą jest duża skuteczność w usuwaniu nawet bardziej uporczywych plam. Jeżeli chodzi o wady, pralka wirnikowa przede wszystkim wymaga ręcznego wypuszczania wody. Ponadto nie posiada ona, żadnych zaawansowanych funkcji. Po zakończeniu prania nie ma możliwości odwirowania. Sporą wadę jest także ich mniejsza pojemność i mniejsza oszczędność wody.

Jeżeli chodzi o pralki automatyczne, wśród ich zalet przede wszystkim można zaliczyć duża ilość funkcji automatycznych jak np. podgrzewanie wody, pobieranie jej i wylewanie, płukanie i pranie. Dodatkowo posiadają one szereg dodatkowych funkcji i programów do zaawansowanego prania. Ładowność pralek automatycznych jest dużo większa niż ładowność pralek wirnikowych, co z pewnością docenią osoby posiadające duże rodziny. Niektóre pralki automatyczne posiadają także funkcję automatycznego suszenia wybranego prania. Jeżeli chodzi o wady, z pewnością można zwrócić uwagę na wyższą cenę i częstszą awaryjność.

Pralka wolnostojąca czy pralka do zabudowy?

Zdecydowana większość pralek to modele wolnostojące. Zwykle mają one większą pojemność i dostępne jest bardzo dużo różnych modeli. Z kolei pralki do zabudowy pozwalają na stworzenie takich łazienek, które będą urządzone w konkretnym stylu. W przypadku jakiegokolwiek przemeblowania czy przeprowadzki mogą być potencjalnie problematyczne.

Wybór odpowiedniej pralki to bardzo ważne zadanie. Warto poświęcić odpowiednią ilość czasu na tę misję, aby być zadowolonym z zakupionego produktu. Wśród najbardziej cenionych producentów można wyróżnić: Whirlpool, Bosch, Beko, Samsung, Siemens, Panasonic i wiele innych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj