Wybór pralki to nie takie proste zadanie. Na rynku można znaleźć bardzo dużo różnych modeli, które różnią się od siebie różnymi dodatkowymi opcjami i parametrami. Aby być zadowolonym z zakupu, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na kilka kwestii.

O czym pamiętać przy wyborze pralki?

Producenci pralek oferują bardzo dużo różnych rozwiązań. Różnią się one od siebie sposobem ładowania i ilością ciekawych, dodatkowych funkcji. Osoby zainteresowane zakupem zastanawiają się, które urządzenie będzie lepsze. Analizując konkretne oferty, pojawia się wiele dodatkowych pytań i wątpliwości.

Najważniejsze kwestie, na które trzeba zwrócić uwagę, wybierając pralkę

Specjaliści twierdzą, że zanim zabierzemy się za przeglądanie konkretnych ofert i wybieranie najlepszego modelu pralki, warto po prostu sprecyzować swoje oczekiwania.

Jednym z najważniejszych elementów pralki, na który trzeba zwrócić uwagę podczas zakupów jest wsad. Jego wielkość zależy od tego ile osób mieszka w domu i będzie korzystać z pralki. W sprzedaży są modele o pojemności od dwóch do nawet dwunastu litrów. Nie warto wybierać większego modeli, jeśli nie ma takich wymagań ponieważ i tak nie uda nam się w pełni wykorzystać jego potencjału. Kolejną ważną kwestią jest klasa energetyczna. Tak jak w innych sprzętach AGD, producent musi określić klasę energetyczną pralki na specjalnej etykiecie. Warto pamiętać, że im wyższa klasa tym wyższa cena urządzenia.

Zobacz również:  Twoja pralka odmówiła posłuszeństwa - sprawdź przyczynę

Nie każdy wie, że duże znaczenie ma także efektowność prania. Zgodnie z unijnymi zasadami każde urządzenie musi mieć określoną efektywność odwirowania i prania. Skala jest 9 stopniowa. Jak łatwo się domyślić, im wyższa efektywność, tym pralka może usunąć bardziej uporczywy brud. Wiele osób bagatelizuje tak ważną kwestię jak kultura pracy. Oznacza to hałas, który urządzenie generuje. Nowsze i droższe modele mogą pracować praktycznie bezgłośnie. Są one też bardziej przyjazne i komfortowe dla otoczenia. Warto zwrócić na to uwagę przy zakupie.

Rodzaje pralek

W sklepach można przede wszystkim znaleźć różne pralki automatyczne. Jednak wbrew pozorom nadal możliwe jest nabycie pralki wirnikowej. Te dwa rodzaje bardzo się od siebie różnią i mają zarówno swoich zwolenników jak i przeciwników.

Pralka wirnikowa jest dostępna w bardzo niskich i atrakcyjnych cenach. Charakteryzuje się ona także dużo większą trwałością niż pralka automatyczna. Kolejną jej zaletą jest duża skuteczność w usuwaniu nawet bardziej uporczywych plam. Jeżeli chodzi o wady, pralka wirnikowa przede wszystkim wymaga ręcznego wypuszczania wody. Ponadto nie posiada ona, żadnych zaawansowanych funkcji. Po zakończeniu prania nie ma możliwości odwirowania. Sporą wadę jest także ich mniejsza pojemność i mniejsza oszczędność wody.

Zobacz również:  CO POWINIENEŚ WIEDZIEĆ O WYMIANIE OKIEN W DOMU

Jeżeli chodzi o pralki automatyczne, wśród ich zalet przede wszystkim można zaliczyć duża ilość funkcji automatycznych jak np. podgrzewanie wody, pobieranie jej i wylewanie, płukanie i pranie. Dodatkowo posiadają one szereg dodatkowych funkcji i programów do zaawansowanego prania. Ładowność pralek automatycznych jest dużo większa niż ładowność pralek wirnikowych, co z pewnością docenią osoby posiadające duże rodziny. Niektóre pralki automatyczne posiadają także funkcję automatycznego suszenia wybranego prania. Jeżeli chodzi o wady, z pewnością można zwrócić uwagę na wyższą cenę i częstszą awaryjność.

Pralka wolnostojąca czy pralka do zabudowy?

Zdecydowana większość pralek to modele wolnostojące. Zwykle mają one większą pojemność i dostępne jest bardzo dużo różnych modeli. Z kolei pralki do zabudowy pozwalają na stworzenie takich łazienek, które będą urządzone w konkretnym stylu. W przypadku jakiegokolwiek przemeblowania czy przeprowadzki mogą być potencjalnie problematyczne.

Wybór odpowiedniej pralki to bardzo ważne zadanie. Warto poświęcić odpowiednią ilość czasu na tę misję, aby być zadowolonym z zakupionego produktu. Wśród najbardziej cenionych producentów można wyróżnić: Whirlpool, Bosch, Beko, Samsung, Siemens, Panasonic i wiele innych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here