Czy praca w opiece seniora jest wyłącznie dla kobiet?

0
549

Pracy w opiece osób starszych podejmują się przede wszystkim kobiety. Jest tak zarówno w Polsce, jak i w Niemczech, gdzie pracuje wiele Polaków. Starzejące się społeczeństwo sprawia jednak, że trend ten powoli się zmienia i coraz więcej mężczyzn podejmuje się opieki nad seniorem. Gdzie powinni oni szukać pracy? Czy panowie mają szansę otrzymać posadę opiekuna w Niemczech?

Czy mężczyzna może otrzymać pracę opiekuna seniora?

Praca w opiece w Niemczech kojarzy się przede wszystkim jako zajęcie dla kobiet. To właśnie panie najczęściej decydują się na wykonywanie tego zawodu i one też postrzegane są jako idealne osoby do tej pracy. Wynika to głównie z tego, że kobiety jako matki z założenia są bardziej opiekuńcze, troskliwe, zaradne, opanowane w stresujących sytuacjach, a także nie mają problemów z wykonywaniem czynności pielęgnacyjnych i związanych z higieną osobistą. Panie też chętnie zajmują się gotowaniem, sprzątaniem czy robieniem zakupów, co często należy do opiekunki niemieckiego seniora. Nie oznacza to jednak, że mężczyzna nie może spróbować swoich sił jako opiekun osoby starszej w Niemczech.

Czy mężczyzna sprawdzi się jako opiekun osoby starszej?

Nie tylko kobiety mają cechy, które pozwalają być „idealnym” opiekunem – mają je również panowie. W ich przypadku największą zaletą jest duża siła fizyczna, asertywność, dobra organizacja, cierpliwość. Sprawia to, że w Felizajob oferty pracy dla mężczyzn to przede wszystkim te obejmujące opiekę nad osobą leżącą, niepełnosprawną czy otyłą. Silnym mężczyznom łatwiej pomagać podopiecznemu we wstawaniu i przemieszczaniu się. Plusem opiekunów – mężczyzn jest też żyłka do majsterkowania, dzięki czemu mogą pomóc z pracami w ogrodzie i w domu seniora.

Jakie wymagania muszą spełnić opiekunowie – mężczyźni?

Panowie, aby otrzymać pracę w opiece seniorów w Niemczech, muszą spełnić takie same warunki, jak panie. Oznacza to, że głównym kryterium zatrudnienia będzie doświadczenie oraz znajomość języka niemieckiego. Ważne będą też certyfikaty kursów takich jak pierwsza pomoc. W przypadku, gdy osoba spełnia te warunki, płeć schodzi na dalszy plan. Trzeba jednak przyznać, że często mężczyznom jest trudniej znaleźć odpowiednie zlecenie dla siebie. Ma to związek z tym, że zwykle zatrudniani są oni tylko do opieki nad mężczyznami. Kobiety niekoniecznie chcą mieć męskich opiekunów – wstydzą się bowiem ich, szczególnie jeśli do jego zadań należy także pomoc w czynnościach higienicznych (mycie, czynności fizjologiczne, zmiana pampersa), ubieraniu się.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj