Siedem grzechów osobistej produktywności.

0
3989

Bez względu na to, czy płacisz za godzinę, rok czy za dostawę, jeśli chodzi o rozwój kariery, wydajność ma znaczenie. Twój szef nie płaci Ci za codzienny sen. I na pewno nie będzie Cię promował za to.

Z tego powodu większość z nas chciałaby mieć możliwość zrobienia więcej, w krótszym czasie. Niestety jednak większość z nas jest również podatna na szereg złych nawyków, które skłaniają nas do poruszania się w zupełnie przeciwnym kierunku.

Jeśli znajdziesz się w rozpaczliwej potrzebie osobistego zwiększenia wydajności, pierwszym krokiem jest rozpoznanie tego, co robisz źle.

Siedem najczęściej popełnianych błędów w zakresie produktywności osobistej i oczywiście, w jaki sposób można ich uniknąć.

Odkładanie.

Po pierwsze, mamy opóźnienie, prosty akt odkładania rzeczy na później. W obliczu zadania, którego nie chcemy wykonywać, nasze mózgi są niesamowicie sprawne w wymyślaniu powodów, dla których powinniśmy to zrobić później. I zazwyczaj później staje się jutro lub w przyszłym tygodniu.

Najprostszym sposobem walki z odwlekaniem jest podział zadań, których nie chcę wykonywać na małe kawałki. Następnie zobowiązuję się do wykonania ich po jednym kawałku na raz w określonej skali czasowej, tj. raczej przed, niż po terminie.

Po rozbiciu na kawałki wielkości zadań, nawet najbardziej męczących, staje się znacznie łatwiejsze do wykonania.

Wielozadaniowość.

Teoretycznie wielozadaniowość ma sens. Rób wiele rzeczy na raz, wykonuj więcej. Niestety jednak rzeczywistość jest taka, że wielozadaniowość nie prowadzi do niczego innego, jak tylko do indywidualnych zadań, z których każde trwa dłużej, aby je wykonać.

Za każdym razem, gdy przeskakujesz z jednego zadania do drugiego, tracisz koncentrację i jesteś zmuszony do marnowania czasu na odzyskanie go ponownie. Wielozadaniowość jest również dobrze znana z zachęcania do zwlekania.

Rozwiązanie jest proste – skup się na jednym zadaniu na raz.

Dbałość o zdrowie.

Wydajny umysł jest umysłem dobrze odżywionym. Innymi słowy, jeśli chcesz być produktywny, musisz dbać o siebie.

  • Nie przerywaj snu, to, co zyskasz w czasie, zostanie utracone w wolniejszym umyśle.
  • Jedz zdrowe śniadanie i lunch.
  • Unikaj słodkich przekąsek, które prowadzą do krótkich przerw w dostawie energii, po których następuje awaria.
  • Pij kawę, jeśli musisz, ale ponownie, bądź ostrożny w razie wypadku, który się wydarzy.

Sprawdzanie poczty elektronicznej co dziesięć minut.

Większość zadań w dzisiejszych czasach wiąże się z korzystaniem z komputera w ten czy inny sposób. W rezultacie pokusa, aby szybko sprawdzić swój e-mail nigdy nie jest daleka. Niestety jednak e-mail ma dziwny zwyczaj pożerania czasu.

  • Jeśli Twoja praca nie wymaga inaczej, sprawdź swój email nie częściej niż raz na godzinę.
  • Jeśli odpowiedź może czekać, zmuszaj ją do oczekiwania.
  • Zastanów się nad stworzeniem automatycznego systemu odpowiedzi, który informuje ludzi, że możesz odpowiadać na ich zapytania tylko o określonej porze każdego dnia.
  • Nie robić wystarczająco dużo przerw

Gdy zbliża się szybki termin, pomysł zrobienia sobie przerwy rzadko jest atrakcyjną perspektywą. Niestety jednak nasze mózgi po prostu nie są zmęczone do pracy bez nich.

Nigdy nie pomijaj przerwy na lunch. I nie jedz obiadu przy biurku. Poświęć czas na spacer, najlepiej na zewnątrz.

Jeśli wykonujesz zadanie wymagające intensywnej koncentracji, wykonuj dodatkowe pięć minut przerwy co czterdzieści minut.

Niepowodzenie w ustalaniu terminów.

Wyznaczanie terminów to nie tylko ważny element utrzymania pracy, to ważny element produktywności. Ludzie są z natury trochę leniwi. Jeśli dajesz sobie cały dzień, aby coś zrobić, w większości przypadków, to zajmie ci to cały dzień.

Przed rozpoczęciem konkretnego zadania, wymyślić realistyczną ocenę tego, jak długo powinno to trwać. Zanim zaczniesz mówić o zadaniu, złóż sobie obietnicę, że zamierzasz je wykonać we wspomnianych ramach czasowych.

Zrób to dla każdego zadania, które podejmujesz i będziesz miał więcej do zrobienia.

Odmowa delegowania.


Wreszcie, mamy delegację, coś, co tak naprawdę bardzo niewiele osób lubi robić. Delegacja wymaga zwolnienia kontroli i jest to coś, z czym wiele osób ma problemy.

Niestety jednak odmowa delegowania zazwyczaj prowadzi do tego, że dni spędzone na wykonywaniu zada, które mogłyby zostać przekazane komuś innemu. To oczywiście nie jest produktywny sposób spędzania dnia.

Nauka delegowania wymaga czasu. Wymaga to silnych umiejętności komunikacyjnych. I, co ważniejsze, wymaga nauczenia się, jak zaufać innym ludziom w osiągane rezultaty.

Nauka delegowania nie jest łatwa, jest jednak istotnym elementem zwiększania wydajności pracy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj