Czy w dzisiejszych czasach warto wybierać projekty domów z piwnicą?

0
247

Współcześnie wielu ludzi uważa, że posiadanie piwnicy w domu nie jest już konieczne, ze względu na zwiększone koszty. Wybudowanie piwnicy to około 30% droższa budowa całego domu. Dlaczego zatem czasem warto budować dom z piwnicą, skoro można wiele zaoszczędzić nie wykonując dodatkowej kondygnacji? Czasem okazuje się, że dom z podpiwniczeniem niesie za sobą wiele korzyści, a czasem podpiwniczenie jest nawet logiczne z punktu widzenia ukształtowania terenu działki. Jeśli tylko poziom wód gruntowych pozwala na wykonanie podpiwniczenia i budżet inwestycji na to pozwala, warto przemyśleć takie rozwiązanie z kilku względów.

Dom przy Cyprysowej 41 – rzut piwnicy
Dom przy Cyprysowej 41 – rzut piwnicy

Co nam daje piwnica? Zalety dodatkowej kondygnacji.

Posiadanie piwnicy jest kluczowe dla wielu mieszkańców domów jednorodzinnych, a niektóre przepisy lokalne nawet sugerują budowę piwnicy. Dzieje się tak najczęściej, gdy mamy do dyspozycji niewielką działkę i zapisy miejscowe pozwalające na zabudowę działki do maksymalnie 20%. Wtedy dodatkowa kondygnacja pod ziemią pozwala uzyskać więcej miejsca, nie generując powiększonej powierzchni zabudowy. Istnieje wiele zalet, jakie posiadają projekty domów z piwnicą. Jedną z nich jest generowana poprzez dodatkowy poziom przestrzeń usługowa dla pomieszczeń gospodarczych i technicznych. W szczególności, gdy działka pod projekt domu jest ograniczona, piwnica staje się doskonałym rozwiązaniem. Przestrzeń ta może pomieścić różne pomieszczenia, takie jak kotłownia, miejsce do prac domowych, czy kącik, w którym będziemy mogli realizować swoje hobby. W większości przypadków przyda się również pomieszczenie na narzędzia ogrodnicze, czy sprzęt turystyczny. W podziemnej kondygnacji możemy zlokalizować również takie pomieszczenia, jak pralnia, suszarnia, czy spiżarnia. Przetwory wykonywane w sezonie letnim i jesiennym bardzo dobrze przechowuje się w miejscach o nieco niższej temperaturze, niż pozostała część domu. Nowoczesne projekty domów wykorzystują też piwnice w celu umiejscowienia w niej garażu, co jest szczególnie atrakcyjne dla rodzin posiadających dwa samochody. Powszechnie obserwuje się również wykorzystanie piwnicy, jako przestrzeni do prowadzenia domowej działalności gospodarczej. Miejsce to z powodzeniem możemy wykorzystać, jako bezczynszowe biuro dla równego typu indywidualnego biznesu. Jeśli już mamy je w naszym domu, to czemu nie wykorzystać kondygnacji 0 również komercyjnie?

Dom przy Przyjaznej 16 – projekt domu z piwnicą
Dom przy Przyjaznej 16 – projekt domu z piwnicą

Kiedy projekty domów z piwnicą to najbardziej logiczne rozwiązanie?

W przeszłości domy były często budowane wyłącznie z piwnicą, która chroniła część mieszkalną przed wilgocią i izolowała ją od ziemi. Dzisiaj projekty domów z piwnicą mają jednak znacznie szersze zastosowanie. W przypadku niewielkiej powierzchni domu, umieszczenie kotłowni w piwnicy może być rozsądnym rozwiązaniem, oszczędzając przestrzeń w mieszkaniu. Piwnica może również służyć jako pomieszczenie na różne cele, takie jak kino domowe, gabinet do pracy, czy siłownia.
Najbardziej logicznym zastosowaniem podpiwniczenia w domu jednorodzinnym jest sytuacja, gdy budujemy dom na działkę ze sporym spadkiem terenu. Piwnica w naturalny sposób pozwala zneutralizować różnice poziomów, stanowiąc jednocześnie dodatkową kondygnację do wykorzystania. W takim układzie zasadne jest umieszczenie od frontu garażu, który zaoszczędzi miejsce mogące stanowić teren zielony.
Projektu domów z piwnicą mają jeszcze jedną zaletę – bezpośrednie połączenie z domem. To eliminuje konieczność opuszczania domu, na przykład zimą, gdy chcemy się dostać do pomieszczenia gospodarczego. Dlatego też, w przypadku terenów o ukształtowaniu wymagającym podpiwniczenia, warto rozważyć ten rodzaj projektu domu, co pozwoli na zwiększenie użytecznej powierzchni domu. Więcej informacji na www.galeriadomow.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj