Jak wykorzystać tryb portretowy w smartfonie do tworzenia niesamowitych zdjęć ludzi i zwierząt

0
145

Zdjęcia to doskonały sposób na zatrzymanie cennych chwil i emocji. Na szczęście obecnie, aby uchwycić dobre ujęcie, nie musisz już mieć drogiego i skomplikowanego aparatu. Wystarczy smartfon, który ma wiele funkcji fotograficznych. Jedną z nich jest tryb portretowy, który odpowiednio użyty, sprawia, że osoba utrwalona na zdjęciu wygląda jak profesjonalny model. Dzięki niemu ujęcie wygląda bardziej naturalnie i atrakcyjnie. Jak więc zrobić idealne zdjęcie w trybie portretowym? Oto kilka wskazówek:

Czym jest tryb portretowy?

Jeśli chcesz zrobić zdjęcie, które wygląda jak dzieło sztuki, warto użyć  trybu portretowego. To funkcja, która jest dostępna w wielu smartfonach. Tryb portretowy pozwala na uzyskanie zdjęć z rozmytym tłem i ostro zdefiniowaną postacią lub dobrze wyeksponowanym zwierzęciem. Jest to idealny sposób na podkreślenie urody twojego modela lub czworonożnego pupila. Tryb portretowy wykorzystuje różne technologie, takie jak np. rozpoznawanie twarzy. Służą one temu, aby odpowiednio  rozmyć tło i skupić uwagę na fotografowanym obiekcie. Przypomina to  malowanie obrazu olejnego, tylko że nie potrzebujesz pędzla i farb. Wystarczy otworzyć aplikację Aparat, wybrać tryb portretowy i stuknąć przycisk migawki. W niektórych urządzeniach możesz też wybrać jeden z efektów oświetleniowych, aby nadać zdjęciu odpowiedni nastrój. Funkcja ta jest dostępna np. w iPhonie, Przykładowo, jeżeli chcesz zrobić selfie w stylu Mony Lisy, możesz użyć efektu światło sceniczne (mono), który izoluje twarz w czerni i bieli. Albo jeśli chcesz zrobić zdjęcie swojemu kotu, który wygląda jak król dżungli, możesz użyć efektu światło konturowe, który zapewnia intensywniejsze oświetlenie kierunkowe. Pamiętaj, że interesujące zdjęcie portretowe, możesz nie tylko opublikować w serwisie społecznościowym, ale także możesz je zamienić w piękne papierowe odbitki np. tu: https://www.fotocentrum.eu/

Jak korzystać z trybu portretowego?

Aby uzyskać najlepsze efekty przy użyciu trybu portretowego, warto pamiętać o kilku ważnych wskazówkach:

1. Wybierz odpowiednią scenerię

Wybierz lokalizację, która będzie odpowiednia do robienia zdjęć. Najlepiej, jeśli wybierzesz otoczenie z miękkim, naturalnym światłem, np. ogród lub park. Unikaj miejsc zbyt mocno oświetlonych lub zbyt ciemnych. Nieodpowiednie warunki oświetleniowe utrudniają pracę trybu portretowego. Podczas robienia zdjęcia, zwróć też uwagę, aby cień nie padał na twarz portretowanej osoby.

2. Skup się na oczach

Skup się na oczach fotografowanej osoby. Upewnij się, że są ostre i wyraźne. Możesz użyć funkcji Auto Focus Lock (AF/AE Lock), aby zablokować ostrość i ekspozycję na twarzy.

3. Rób zdjęcia w pionie

Zdjęcie w orientacji pionowej pozwala uzyskać lepszy efekt w trybie portretowym. W ten sposób łatwiej uzyskasz korzystną kompozycję na fotografowanej scenie.

Zalety trybu portretowego

Tryb portretowy ma wiele zalet. Oto najważniejsze z nich:

Rozmyte tło

Tryb portretowy pozwala uzyskać piękne rozmycie tła na zdjęciu, co skupia uwagę na fotografowanej osobie  i nadaje fotografii profesjonalny wygląd.

Ostro zdefiniowana postać

Tryb portretowy pozwala uzyskać ostro zdefiniowaną postać na zdjęciu, co jest najważniejsze właśnie w przypadku zdjęć portretowych.

Łatwość użycia

Tryb portretowy jest niezwykle  łatwy w użyciu, jest też  dostępny w wielu modelach smartfonów. Dzięki niemu wystarczy jedynie nacisnąć migawkę, aby uzyskać piękne ujęcie.

Tryb portretowy a fotografowanie zwierząt

Zdjęcia zwierząt mogą być niezwykle urocze i zabawne, zwłaszcza jeśli poprawnie użyjesz trybu portretowego w swoim smartfonie. Dzięki niemu w łatwy sposób podkreślisz urodę Twojego futrzanego przyjaciela. Nie zapomnij jednak, że tryb portretowy wymaga skupienia się na oczach, dobrania właściwej głębi ostrości i oczywiście współpracy ze strony zwierzęcia. W przeciwnym razie możesz zrobić zdjęcie nie swojemu pupilkowi, a jedynie  jego ogonowi lub łapie.

Podsumowując, tryb portretowy to funkcja, która pozwala na uzyskanie pięknych i profesjonalnych zdjęć ludzi i zwierząt. Jednak, aby uzyskać najlepsze efekty, warto pamiętać o kilku wskazówkach, takich jak wybór odpowiedniej scenerii, skupienie się na oczach i ustawienie ostrości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj