Ochrona przed niebieskim światłem – mit czy rzeczywistość?

0
1137

Każdego dnia do naszych oczu dociera światło niebieskie. Może pochodzić zarówno ze źródeł naturalnych, czyli słońca, jak i sztucznych – z przeróżnych ekranów. Jego nadmiar może prowadzić do przeróżnych problemów z narządem wzroku. Warto temu zapobiegać. Jak to zrobić? Jedną z dostępnych opcji są okulary z filtrem światła niebieskiego, które chronią nasze oczy przed jego szkodliwym działaniem. 

Niebieskie światło – czym jest? Jakie są jego źródła?

Niebieskie światło (z ang. high energy visible light) to rodzaj światła widzialnego. Może ono pochodzić z różnych źródeł – naturalnych oraz sztucznych. Do naturalnych źródeł światła niebieskiego zaliczamy światło słoneczne. Sztuczne źródła światła niebieskiego to przede wszystkich różne ekrany – telewizyjne, komputerowe czy też telefonów. Również żarówki energooszczędne emitują niebieskie światło. Światło to jest naturalnym zjawiskiem, lecz z racji spędzania czasu przez telewizorem czy komputerem, narażamy wzrok na zbyt dużą ilość niebieskiego światła i przez to możemy prowadzić do problemów z narządem wzroku. Warto pamiętać, że im bardziej nowoczesne urządzenia posiadamy, tym więcej światła niebieskiego trafia do naszych oczu.

Jakie problemy zdrowotne powoduje niebieskie światło?

Zbyt długa ekspozycja narządu wzroku na światło niebieskie może prowadzić do różnych problemów. Na początku możemy odczuwać nieprzyjemny ból, swędzenie czy pieczenie oczu. Pojawia się także zaczerwienienie. Nadmierna ilość światła niebieskiego może prowadzić także do cięższych problemów: zaburzeń widzenia czy uszkodzenia komórek receptorowych.

Problemy ze wzrokiem to jednak nie wszystko. Problemy ze snem nie należą do rzadkości. Światło niebieskie zaburza produkcję melatoniny, przez co organizm gorzej radzi sobie z zasypianiem. Ważne, by przed snem unikać korzystania z ekranów przez co najmniej godzinę.

Okulary z filtrem światła niebieskiego – czy warto?

Naukowcy od niedawna interesują się wpływem niebieskiego światła na nasze zdrowie. Do tej pory nie znaleziono zbyt wielu metod ochrony przed tym światłem. Najlepszą i najpopularniejszą metodą jest korzystanie ze specjalnych okularów. Co daje niebieski filtr w okularach? Chroni on przed niekorzystnym działaniem światła niebieskiego, pochodzącego głównie z ekranów komputerów. Warto z nich korzystać zawsze, nie tylko w przypadku, gdy przed ekranem spędzamy dużo czasu. Należy pamiętać, że słońce także jest źródłem tego typu światła.

Okulary blokujące niebieskie światło najlepiej stosować zawsze, gdy korzystamy z ekranów – także smartfonów! Regularne używanie specjalnych okularów sprawia, że stan narządu wzroku się poprawia. Przestaje nam doskwierać zmęczenie oczu, pieczenie czy zaczerwienienie. Dodatkowo okulary z filtrem światła niebieskiego działają profilaktycznie, zapobiegając uszkodzeniu wzroku.

Korzystanie z okularów blokujących niebieskie światło jest konieczne w dzisiejszych czasach, gdy spędzamy zdecydowanie zbyt dużo czasu przez różnego rodzaju ekranami. Nie ważne, czy w pracy, czy w domu – światło niebieskie jest tak samo szkodliwe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj