Przewozisz dziecko samochodem? Pamiętaj o tych zasadach!

1
4369
bezpieczeństwo dzieci w samochodzie

Każdy rodzic czy opiekun dziecka spotyka się z sytuacją, w której zachodzi potrzeba jego przewiezienia pojazdem mechanicznym na dłuższą czy krótszą odległość. Jak najlepiej zadbać o bezpieczeństwo dzieci w samochodzie, by nie tylko w razie kolizji czy wypadku, ale również normalnej jazdy zachować najlepsze warunki? Czy zawsze najważniejszy jest komfort? Poznaj kilka wskazówek, które sprawią, że podróżowanie z dzieckiem będzie bezpieczne i przyjemne.

Systemy bezpieczeństwa przede wszystkim

Przy współczesnych technologiach na pierwszym miejscu jeśli chodzi o bezpieczeństwo dzieci w samochodzie, wychodzą liczne systemy bezpieczeństwa, w które wyposażane są nowoczesne pojazdy. Wiele z nich, tak jak na przykład system mocowania fotelików dziecięcych ISO-Fix umożliwia jeden z najbezpieczniejszych sposobów na umiejscowienie fotelików odpowiedniego rodzaju w pojeździe. Rozsądek i konsekwencja w korzystaniu z dobrze dobranych, atestowanych fotelików samochodowych może pomóc uniknąć wielu niebezpiecznych sytuacji. Warto, by fotelik miał również dobre oceny w testach zderzeniowych, a przede wszystkim – był dostosowany do wzrostu i wagi dziecka. W starszych pojazdach, kiedy zdecydujesz się przewozić nimi dzieci, zadbaj o stabilną podstawę do zamocowania fotelika, upewnij się również, że pasy, którymi będzie przypięty, są w pełni sprawne.

Zadbaj o szczegóły i przewiduj

O bezpiecznym przejeździe dziecka w samochodzie mogą decydować szczegóły. W okresie jesienno-zimowym, nawet przy krótszych trasach pamiętaj, że nie powinno się zapinać pasów na grubą odzież wierzchnią. W razie gwałtownego hamowania może spowodować ona wyślizgnięcie się dziecka z bezpiecznego fotelika. Lepiej przypięte już dziecko okryć kocykiem. Pamiętaj także, że każdy swobodnie położony przedmiot w kabinie pojazdu w razie wypadku może stać się śmiertelnie niebezpieczny, dlatego należy unikać wożenia na przykład na tylnej półce pojazdu drobiazgów czy zabawek. Miej świadomość, że mały pasażer podczas jazdy może poczuć się gorzej, zgłodnieć czy potrzebować załatwić swoje potrzeby fizjologiczne – warto, by takie sytuacje były uwzględnione w przygotowaniu do podróży. Pod żadnym pozorem nie wypinaj dziecka podczas jazdy z fotelika, lepiej też go nie karm i nie pój w nim, by uniknąć niebezpieczeństwa zachłyśnięcia.

Najważniejszy jest spokój

O bezpieczeństwie w podróży w dużej mierze decyduje bezpieczna jazda. Dlatego też kierowca musi wsiadać do samochodu z przekonaniem, że cokolwiek nie będzie się działo wewnątrz, w pierwszej kolejności musi zachować spokój i bezpieczeństwo samochodu, by później w razie potrzeby móc spokojnie pomóc dziecku. Zachowania dzieci potrafią być nieprzewidywalne, nie można na nie gwałtownie reagować, zwłaszcza w sytuacji gdy prowadzi się pojazd i odpowiada za ich zdrowie i życie.

1 KOMENTARZ

  1. Nic nie zastąpi bezpiecznej jazdy. Niemniej systemy są potrzebne. Co z tego, że my jedziemy bezpiecznie, jak inni mogą jeździć ryzykownie i potencjalnie są dla nas zagrożeniem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj