Zazdrość w związku

0
4313

Z powodu zazdrości wiele związków znajduje się w fazie kryzysu. Nie brakuje jednak i takich związków, które rozpadły się właśnie przez nadmierną zazdrość jednego z partnerów.

Czym jest zazdrość w zawiązku?

Zazdrość może występować w każdym związku i w każdej jego fazie, jednak bardzo rzadko ma ona wydźwięk pozytywny. Takim wyjątkiem jest początkowy okres znajomości, kiedy to widząc lekką zazdrość u partnera odbieramy to, jako przejaw zaangażowania i przywiązania. Zazwyczaj jednak zazdrość bywa bardzo uciążliwa i to nie tylko dla osoby, która jest posądzana o coś złego. Strona, która tę zazdrość odczuwa również jest poszkodowana, bo to wyjątkowo nieprzyjemne uczucie.
Zazdrość ma miejsce zazwyczaj wtedy, gdy pojawia się osoba trzecia. Mężczyzna może, więc być zazdrosny o kolegów z pracy swojej żony, z którymi często rozmawia ona przez telefon. Zazdrość o jeszcze silniejszym nasyceniu występuje wtedy, gdy w obecności mężczyzny jego partnerka jest adorowana, komplementowana czy uwodzona.

Na jakich polach występuje zazdrość?

Okazuje się, że zazdrość w związku występuje nie tylko wtedy, gdy partner czuje się zagrożony przez innego mężczyznę, który próbuje zdobyć jego kobietę. Partnerzy bywają wzajemnie zazdrośni o czas, jaki dana osoba poświęca na inne aktywności. Chodzi, więc tutaj o poczucie bycia ważnym. Niejeden mężczyzna jest zazdrosny o to, że jego kobieta spędza dużo czasu z koleżankami, chodzi do klubów czy na siłownię. Wcale nierzadkie bywają także sytuacje, gdy partnerzy są zazdrośni o kontakty ze swoimi rodzinami. Tutaj również pojawia się potrzeba bycia ważnym, ustawionym na priorytetowej pozycji.
W części związków pojawia się także zazdrość o zarabiane pieniądze. Występuje to przede wszystkim tam, gdzie kobieta zarabia dużo więcej od mężczyzny. Taki partner również niekiedy czuje się zagrożony i ma problemy z tym, by umieć się cieszyć sukcesami żony.

Co kryje się za zazdrością?

Za zazdrością kryją się w zasadzie dwa czynniki: niska samoocena i brak zaufania do partnera. Osoby, które nie są pewne swojej wartości zaczynają się czuć zagrożone, gdy tylko w pobliżu partnera pojawi się inna osoba, postrzegana, jako atrakcyjna. Ktoś, kto nie ma ugruntowanego poczucia własnej wartości od razu zaczyna się obawiać, że nowa osoba będzie ładniejsza, mądrzejsza czy zaradniejsza i może odbić partnera. Osoby o niskiej samoocenie panicznie boją się także zostać same, uważają, że sobie nie poradzą same bez partnera i zaczynają go przesadnie kontrolować.
Warto zauważyć także, że dużą skłonność do zazdrości mają szczególnie te osoby, którym w przeszłości zdarzyło się zdradzić partnera. Tym samym mierzą partnera własną miarą i sądzą, że on również może postępować w podobny sposób.

Źródło: https://www.arcymistrz.pl/zdrowie-i-uroda/zazdrosc-jak-przezwyciezyc-zazdrosc-i-miec-kontrole-w-relacjach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj