Fakty o Pamukkale: Turecki Zamek Bawełniany

0
15761

Pamukkale, naturalne miejsce w prowincji Denizli w południowo-zachodniej Turcji, wywołuje uczucie zachwytu dzięki rozległym białym osadom wapnia.

Czy wiesz, że?

W niektórych wersjach święty basen w Pamukkale znany jest również jako basen Kleopatry, ponieważ królowa egipska podobno tu się kąpała.

Wizyta w Turcji jest uważana za dość niekompletną bez wizyty w słynnym miejscu Pamukkale. Położony w prowincji Denizli w południowo-zachodniej Turcji, „zamek bawełniany” – jako że jest bardziej znany – jest odwiedzany przez turystów na całym świecie z powodu wizyty w jego perłowo białym krajobrazie, pokrytym dużą ilością turkusowych basenów. Miasto jest po prostu siedzibą gorących źródeł i tarasów węglanowo-wapniowych minerałów (zwanych trawertynami), które powstały dzięki przepływającej wodzie.

Pamukkale jest nazywany zamkiem bawełnianym przez dosłowne tłumaczenie słowa „Pamukkale” w języku tureckim. Turcy nazywają go bawełnianym zamkiem ze względu na podobieństwo tych białych górskich zboczy do plantacji bawełny uprawianych w środkowej Turcji. Podczas gdy ruiny miasta Hierapolis cieszą się dużym zainteresowaniem, najbardziej znane są baseny i tarasy trawertynowe. W tym artykule, przeprowadzimy Cię przez szczegóły tej strony i dostarczymy Ci innych interesujących faktów na ten sam temat.

Pamukkale – Historia formacji

Około 400 000 lat temu współczesna Azja Mniejsza doświadczyła serii niszczycielskich trzęsień ziemi. Spowodowało to przemieszczenie się w dolinie rzeki Menderes (historycznie Maeander ) i spowodowało wypłynięcie na powierzchnię wód termalnych. Powstałe w wyniku tego zjawiska gorące źródła zaczęły spływać na powierzchnię płaskowyżu z niewiarygodną prędkością (setki litrów na sekundę). Podczas ich przepływu, jednocześnie zaczęły one odparowywać w słońcu, powodując formowanie trawertynowych tarasów i wymyślnych stoków, które wypełnione były turkusową wodą. Ponieważ woda była nasycona wapniem węglowym, osady po zestaleniu tworzyły białe krystaliczne powierzchnie, tarasy, stalaktyty i baseny.

Historia miasta

Pamukkale (znane również jako Hierapolis) leży około 19 km na północ od Denizli i około 250 km na wschód od Izmira. Było to spowodowane atrakcją gorących źródeł i właściwościach leczniczych, które doprowadziły do założenia miasta Hierapolis lub Świętego w 190 roku p.n.e. Nazwa miasta pochodzi od imienia Hiery, żony Telephos, która była założycielką Pergamumu.

W czasach rzymskich miasto było dobrze prosperującą metropolią i było kilkakrotnie odbudowywane po trzęsieniach ziemi. Nie zostało całkowicie opuszczone aż do 1300 roku n.e. Niektóre z ruin obejmują duży amfiteatr, fontannę Nimphaeum (która rozprowadzała wodę po całym mieście) oraz pozostałości po największej (starożytnej) nekropolii w Turcji.

Nowoczesna dolina w całej swej okazałości

Zbliżając się do miejsca, smuga wzgórz w kierunku północnym przypomina kopalnię odkrytą lub osuwisko – bliższe spojrzenie odsłania krawędź płaskowyżu, który znajduje się co najmniej sto metrów wyżej niż dolina i wszędzie tam, gdzie się patrzy, rozciągają się białe trawertynowe tarasy i małe baseny wypełnione błyszczącymi turkusowymi wodami. Dolina ma 160 metrów wysokości, około 2700 metrów długości i 600 metrów szerokości.

Termalne baseny w dolinie

Od tysięcy lat w dolinę wylewa się podziemne źródło gorącej wody. Woda nasycona minerałami, która spłynęła z góry, wydrążała w ziemi okrągłe baseny, a bogate minerały tworzyły i pokrywały te baseny w delikatne, olśniewające białe skały wapienne. Gorące źródła przepływają z prędkością 400 litrów na sekundę i mają temperaturę pomiędzy 36-38°C, pH 6. Wiadomo, że jest 17 źródeł wody, a temperatura waha się od 35°C (letnie) do 100°C (gorące na parze).

Zawartość minerałów w wodzie jest bardzo wysoka, a woda jest wykorzystywana do kąpieli i picia. Te gorące źródła są znane jako wielkie źródła zdrowia, dlatego są one wykorzystywane jako uzdrowisko od ponad 2000 lat, a woda jest używana w leczeniu chorób trawiennych, neurologicznych i fizycznych, chorób dermatologicznych, ginekologicznych, reumatycznych i żywieniowych, jak również do leczenia wielu chorób, takich jak astma, udary, problemy ze skórą i oczami, wysokie ciśnienie krwi i oczu.

Najświętszy Basen

W Pamukkale znajduje się basen termalny zwany basenem świętym. Z powodu trzęsienia ziemi jakie uderzyło w ten region, pozostałości starożytnego miasta Hierapolis leżały w wodzie tego basenu, formując podziemne muzeum. Dzięki temu basen termalny został nazwany tak, a za niewielką opłatą można nawet pływać w wodach świętego basenu.

Zakazane obuwie

Zabrania się umieszczania obuwia na tarasach trawertynowych z obawy przed uszkodzeniem. Węglan wapnia, który osadza się na tarasach, jest w postaci galaretki i utwardzenie się go wymaga czasu, aby utwardzić strukturę. Obuwie zwiększa ryzyko uszkodzenia tej galarety przed jej stwardnieniem i może spowodować pęknięcie i utratę wapnia.

Pamukkale – Obszar chroniony UNESCO

Wraz z ruinami Hierapolis, Pamukkale zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1988 roku. Przed oznaczeniem tarasy trawertynowe były zagrożone zniszczeniem z powodu zabudowy handlowej i zaniedbania terenu. Na miejscu zbudowano kilka hoteli, co doprowadziło do przesłonięcia ruin. Zużycie spowodowane przez obuwie zwiedzających doprowadziło do znacznych uszkodzeń basenów i spowodowało, że wiele z nich stało się brązowe.

Na szczęście wysiłki podjęte w celu ochrony tego delikatnego, naturalnego obszaru doprowadziły do pozytywnych zmian na tym obszarze. Od tego czasu hotele zostały rozebrane, a w celu zachowania naturalnego białego wyglądu basenów, dostęp do nich jest ściśle ograniczony. Woda uwalniana ze źródła jest kontrolowana i rozprowadzana tylko do kilku basenów na raz. Do tego dochodzą sztuczne baseny dla kąpiących się turystów.

Najlepszy czas na wizytę

Mówi się, że Pamukkale odwiedza rocznie ponad milion osób. Położone blisko Morza Śródziemnego i Morza Egejskiego, Pamukkale szczyci się przez cały rok ciepłymi temperaturami. Mimo, że turyści odwiedzają to miejsce przez cały rok, najlepszym czasem na podróż jest zazwyczaj wiosna-kwiecień-czerwiec. Jeśli wiosna nie jest realną opcją, to jesień jest kolejnym wspaniałym wyborem – wszędzie pomiędzy połową września a październikiem. Latem temperatura wzrasta powyżej 40°C i może być bardzo niewygodna do zniesienia, prowadząc do udarów słonecznych u niektórych, podczas gdy w zimie temperatury mogą czasem spadać do 0°C, a śnieg może tylko eliminować Twoje szanse na kąpiel w uzdrowisku.

Im więcej czytasz o tej stronie, tym bardziej jest ona fascynująca, a wizyta w Turcji zajmuje dość wysokie miejsce na liście biur podróży, nieprawdaż? Pozostawiamy Wam wtedy planowanie i oglądanie zapierających dech w piersiach zdjęć Pamukkale, a potem raz po raz, kiedy odwiedzacie to miejsce osobiście.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj