Jak wybrać pierwsze pianino cyfrowe?

0
78

Chcesz nauczyć się grać na pianinie? Najlepszym rozwiązaniem będzie elektroniczna wersja tego instrumentu – jest mniejsza, tańsza, a do tego może brzmieć i zachowywać niemalże identycznie jak sprzęt akustyczny. Podpowiadamy, jak wybrać pierwsze pianino cyfrowe!

Na co zwrócić uwagę przy wyborze pianina cyfrowego?

Pierwsze pianino cyfrowe powinno być pod wieloma względami dostosowane do potrzeb i preferencji osoby, która ma na nim grać. Zwykle na zakup takiego sprzętu decydują się początkujący pianiści. W tym przypadku znaczenie mają:

  • waga i wymiary – lepiej zdecydować się na lżejszy, mniejszy sprzęt, chyba że ma się odpowiednio dużo miejsca i nie trzeba będzie go nigdzie transportować;
  • klawiatura – klawisze powinny być podobne do tych w pianinie akustycznym, dlatego najlepsze są dynamiczne i „ważone”. Dobrze, by były wykonane z drewna, ewentualnie tworzywa sztucznego wysokiej jakości. Do tego najrozsądniej zdecydować się na model posiadający 88 klawiszy, by był jak najbardziej zbliżony do akustyka;
  • komponenty – warto sprawdzić moc głośnika (min. 2 x 7W), a także jakość wykonania poszczególnych elementów, m.in. przycisków i pulpitu na nuty;
  • brzmienie i grywalność – ogromny wpływ na działanie pianina mają: jakość wbudowanych brzmień (min. 10 podstawowych, realistycznych), ilość głosów polifonii (min. 64-120), możliwość rejestracji nagrania, akompaniamenty i metronom;
  • możliwość podłączenia akcesoriów i urządzeń zewnętrznych – warto sprawdzić, czy sprzęt można połączyć z m.in. słuchawkami, komputerem czy urządzeniem mobilnym (oraz w jaki sposób da się to zrobić).

Interesujesz się muzyką? Być może zainteresuje Cię następujący artykuł: Krótka historia gitary elektrycznej.

Jakie pianino cyfrowe na początek?

Naukę gry na pianinie cyfrowym najlepiej zaczynać z dobrym jakościowo sprzętem. Tanie modele nie brzmią i nie zachowują się jak pianino akustyczne, przez co trudniej byłoby później korzystać z takiego instrumentu. Niesatysfakcjonujące sesje mogą też skutecznie zniechęcić do dalszej nauki.

Markowy, profesjonalny sprzęt nie jest tani. Na ten cel trzeba przeznaczyć przynajmniej 1000-1500 zł. Przy tym trzeba się jeszcze liczyć z tym, że wybrany model będzie nietrafiony albo że z czasem po prostu porzuci się nowe hobby. Nie każdy może pozwolić sobie na taki wydatek.

Idealnym rozwiązaniem jest wynajem sprzętu online. Wypożyczalnia internetowa Vibe.pl daje dostęp do najlepszych instrumentów w ramach niewysokiego abonamentu. Kiedy minie już wybrany minimalny okres najmu, można oddać sprzęt, wymienić go na inny albo zachować – wykupując go od razu albo przedłużając umowę.

Sprawdź dostępne pianina cyfrowe oraz keyboardy na Vibe.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj